Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı AR/VR Prototipleme Sınıfını Ziyaret Etti

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Şehit Kıvanç Kaşıkçı Yerleşkesinde bulunan ülkemizde ilk olarak Çanakkale'de kurulan AR/VR Prototipleme sınıfını gezerek görevli öğretmenlerden bilgi aldı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'nın ziyaretine İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Büyük, İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, ÇOMÜ Öğretim Görevlisi Zafer Karadayı, GMKA Çanakkale Koordinatörü Recai Başaran katıldı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteği ile "Meslek Liseleri Boyut Değiştiriyor" projesi kapsamında kurulan sınıfta Endüstri 4.0 uygulamalarının meslek liselerimizde uygulanması, katma değeri yüksek tasarım ürünlerinin projelendirilmesi, robotik kodlama, steam, ve dijital yazılımların öğretmenlerimiz ile öğrencilerimiz tarafından tasarlanarak yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında sınıfa yüksek kapasiteli 14 All in One Bilgisayar,13 Tablet, 1 Plotter,1 3D Yazıcı,1 Lazer yazıcı,1 Sanal Gerçeklik Sistemi,1 Artırılmış Gerçeklik sistemi, Sistemler için yazılımlar, Televizyon, Klima ve mobilya donanımları alınmış bulunmaktadır. Sınıftaki uygulamalar için 20 Meslek Lisesi öğretmeni toplamda 314 saatlik eğitim programına alınmıştır. Proje hedeflerine ulaştığında Meslek Liselerimizdeki öğrenci ve öğretmenlerimiz atölyelerde üretmeye çalıştıkları tüm ürünlerin tasarımlarını bu laboratuvarda modelleyerek sanal olarak test edebilecek ve küçük modellerini alarak ürünlerini geliştirebilecekler.

Proje kapsamında oluşturulan AR/VR prototipleme sınıfı; eğitimde, sanayide, teknolojide üst düzey uygulamaları hayata geçirebilecek uygulamalardan oluşacak. Sınıf özellikle 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bulunduğu kampüs alanında kurularak bir cazibe merkezi oluşturulmasına da katkı sunmuştur. Bu sınıfla birlikte Meslek Liselerimizi tercih eden öğrenci sayısının artması da sağlanacak.

Kurulan sınıf, Çanakkale'deki tüm okulların yararlanabileceği bir sınıf olarak planlanmış olup tüm okullarımız, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz, sınıfta görevlendirilen formatör öğretmenlerden randevu alarak laboratuvarı kullanabileceklerdir.