Haber Galerisi

Çanakkale, Perşembe (Ordu) ve Şile (İstanbul) Gelecek Turizmde Dedi

05 Ocak 2018

Ülkemizdeki sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sağlamak, turizm alanındaki istihdamı artırmak ve turizmin yerel kalkınma boyutuna dikkat çekmek amacıyla yürütülen Gelecek Turizmde’nin 2018’de destekleyeceği projeler belli oldu.

10 yıldır devam eden “Gelecek Turizmde” ile Ordu’nun Perşembe, İstanbul’un Şile ilçeleri ve Çanakkale’deki sürdürülebilir turizm projeleri desteklenecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde’nin 2018’de destekleyeceği projeler açıklandı. Gelecek Turizmde ile 2018’de Ordu’nun Perşembe ilçesinde Perşembe’nin sürdürülebilir turizme kazandırılmasına, İstanbul’un Şile ilçesinde tarladan sofraya yöresel lezzetlerin tanıtılmasına, yöreye özgü kültür ve geleneklerin deneyimlenmesine ve Çanakkale’de kültür turizmi bilincini yaygınlaştırırken yöre halkının sosyo-ekonomik kalkınmasına destek verilecek. Çanakkale’de gerçekleştirilecek proje ile aynı zamanda 2018 Truva Yılı kapsamında düzenlenecek etkinliklere de katkı sağlanacak.

Gelecek Turizmde ile her yıl üç sürdürülebilir turizm fikrine fon desteğinin yanı sıra; eğitim, planlama, teknik destek, iletişim ve danışmanlık desteği veriliyor.

Truva Kültür Rotası (Çanakkale):

Gelecek Turizmde’nin 5. Dönem projelerinden biri olan “Truva Kültür Rotası” Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığıyla yürütülecek. Truva Kültür Rotası projesi ile kültürel kimliğin ve kültürel mirasın korunmasını, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesini sağlamak hedefleniyor.

Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar Yakacak (Perşembe, Ordu):

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği tarafından Perşembe Sanayici ve İşadamları Derneği ortaklığıyla yürütülecek olan “Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar Yakacak” projesi ile Sakin Şehir unvanına sahip Perşembe’nin sürdürülebilir turizme kazandırılması, yöresel lezzetlerin tanıtılması, yöre halkının ekonomik olarak güçlendirilmesi ve yeni kadın girişimcilere destek olunması amaçlanıyor.

Ovacık Köyü’nde Bir Gün (Şile, İstanbul):

Şile’nin Ovacık Köyü’nde gerçekleştirilecek “Ovacık Köyünde Bir Gün” projesi, Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği tarafından Şile Belediyesi ve Şile Turizm Kültür ve Tanıtma Derneği ortaklığıyla yürütülecek. Proje ile ziyaretçilerin tarladan sofraya yöresel lezzetleri, yöreye özgü kültür ve gelenekleri deneyimlemesi sağlanarak deneyim temelli turizm modeli geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..