Haber Galerisi

Çanakkale EMITT’te Troia 2018 Yılını Tanıttı

27 Ocak 2018

Dünyanın ve Türkiye'nin önemli fuarlarından Doğu Akdeniz ve Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 22’inci düzenlenerek İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. Kültür ve Turizm Bakanını Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da katılım sağladığı ve açılışta konuşma yaptığı fuarda, Türkiye'nin dört bir yanından ve dünyadan turizmciler bir araya geldi.

Dünyanın en büyük 5 turizm fuarı arasında gösterilen EMITT'te Çanakkale standında Çanakkale’nin tarihi, kültürü ve yöresel zenginlikleri başarılı bir şekilde tanıtılırken ayrıca stantta birçok etkinlik ve organizasyon da yapıldı. İkinci gün standı ziyaret eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da tüm standı dolaşarak katılımcılar ile bir süre sohbet etti. Ziyaretçilerini de ağırlayan Tavlı, Çanakkale Aşçılar Federasyonunun hazırladığı “Troia 2018” menüsü hakkında aşçılardan bilgi aldı. 

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın ve GESTAŞ’ın katkılarıyla hazırlanan EMİTT Fuarı’ndaki 324 metrekarelik Çanakkale standı içerisinde 12 adet farklı ölçü ve boyutlarındaki desk alanında Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) ile birlikte Çanakkale Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Troia 2018 Koordinasyon Merkezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Çanakkale Belediyesi, GESTAŞ, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret Borsası, Çanakkale Rehberler Odası, ÇATUD, TÜRSAB Çanakkale Körfez Yürütme Kurulu, Gökçeada Destinasyonu, Bozcaada Destinasyonu, Assos – Küçükkuyu – Ayvacık Destinasyonu, Ezine Destinasyonu ve Çanakkale’nin Otel ile Seyahat Acenteleri 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’nin en iyi şekilde tanıtımını yapıyor.

Emitt Fuarı’nda ayrıca Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale otelleri seyahat acenteleri de kendi kurdukları ayrı stantlarda Çanakkale ve Troia’nın tanıtımına katkıda bulunuyor.

Fuarda 2018 Troia Yılı ön planda yer aldığını kaydeden ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “Bu kapsamda EMITT Fuarı’nda bu yıla özel olarak fuarın giriş noktasında büyük bir Troia Atı maketi bütün ziyaretçileri karışılıyor. Bu ilimizin tanıtımı açısından çok önemli. Bu sayede fuarın ana noktasında her gün binlerce ziyaretçi Troia’yı, 2018 Troia Yılı’nı ve Çanakkale’yi görecek. Bu önemli tanıtımla Çanakkale’ye olan ilginin artacağına inanıyoruz. Yine Çanakkale Valiliğimizin koordinasyonundaki stantta ise Troia’dan çok önemli değerleri, Troia’nın kahramanlarından yer alan motifleri, kişileri ve bireyleri burada sergileniyor. Bunun dışında fuar süresince Çanakkale Valiliğimizin koordinasyonda üniversitemizin katkıları ile çeşitli görsel performanslar da burada gerçekleştirilecek” dedi.

“2023 Yılında 50 Milyon Turist Sayısına Ulaşacağız”

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş 22. EMITT Fuarı’nın önemine değinerek, “2017 yılı hepimiz için ve Türk turizmi için iftihar edeceğimiz bir yıl olmuştur. 2017 yılında bütün olumsuz faktörlere rağmen Türkiye 32,4 milyon turisti ağırlamış, ülkemizin turizm geliri de 26 milyar dolar seviyelerine yaklaşmıştır. Şimdi bu Turizm Şurasının sonuçlarını elde etmek için el birliği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşarak 50 milyar doları turizm gelirini elde etmiş olacak. Bu ve benzeri fuarların sektördeki becerilerimizin arttırılması, daha ileriye gidilebilmesi ve bilgi paylaşımının sağlanması açısından son derece önemli olduğunu biliyorum. 2018 bizim için çok güzel bir yıl olacak. 2018’de 2017’den daha hızlı bir şekilde gelişeceğiz. Sizlerde biliyorsunuz şimdiden rezervasyon sayısında yüzde 70’e yakın artıma varan artışlar var. Bu yıl içerisinde rezervasyonların daha da artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

EMITT Fuarı’nın 2. Günü olan 26 Ocak 2018 tarihinde Organizasyon için ayarlanan bir otelde 500 kişiden oluşan yabancı seyahat acente sahipleri ve turizmcilerle akşam Saat 19:00 da bir araya gelinerek özel olarak Çanakkale’mizin turizm destinasyon alanları ve 2018 Troya Yılına yönelik tanıtım yapıldı. Ayrıca fuarda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinden oluşan koro tarafından müzik dinletisi gerçekleştiriliyor. 6 adet cansız manken ile stant içerisinde görsel sahne şovu da yapılıyor.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..