Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Bu Projeler Çanakkale Turizmine Değer Katacak

Çanakkale Valiliği koordinasyonluğunda Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) destekleriyle düzenlenen “17 Çanakkale 17 Proje” lansman toplantısı Çanakkale’de düzenlendi. Toplantıda Çanakkale’de uygulanacak olan projeler arasından seçilmiş 17 projenin sunumu gerçekleştirildi. Projelerin hayata geçmesinden sonra bölgenin turizm potansiyelini büyük oranda arttırması bekleniyor.

Düzenlenen toplantıya; Çanakkale Valisi ve GMKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Tavlı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, Boğaz ve Garnizon Komutanı Kerem Levent Uça, Jandarma İl Komutanı Emrullah Büyük, GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç ve bölgede görev yapan çok sayıda kamu kurum ve kuruluşun yöneticileri katılım sağladı.

Çanakkale’nin turizmini geliştirmek, marka değerini arttırmak amacıyla Çanakkale İl Özel İdaresinin de eş finansman desteği ile yürütülen projelerin tanıtıldığı toplantıda, bazı projelere destek olan OPET, Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı, Troya Kültür Rotası ve Çanakkale Marka Kent Destinasyon Pazarlama Projesi kuruluşlarının yetkilileri tanıtım sunumlarını gerçekleştirdiler. Toplantıda ayrıca projeler için hazırlanan tanıtım filmi gösterimi de gerçekleştirildi. Programın katılımcılar için düzenlenen kokteyl ile son buldu.

“Bu Projeler Çanakkale’nin Geniş Olan Ufkunu Biraz Daha İleriye Taşıyacak”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in konuşması ile başladı.  Kaşdemir, “Valimizin öncülüğünde Çanakkale’de yakın zamanda başarılı işlere imza attı ve atmaya devam ediyor. İş yapmaya niyetli olan, iş yapmaya hevesli olan, memlekete bir değer katma gayretinde olan herkes, ister özel sektör, ister kamu kurumu, ister sivil toplum kuruluşu olsun. Bu yolda beraber yürümeyi her zaman vazife bilmiş insanlarız. O yüzden buradaki toplantıyı çok önemsiyoruz. Buradaki herkes bu memlekete daha ne katabiliriz, bu memleketi bir adım illeri daha nasıl taşıyabiliriz. İşte burada olan seçkin insanlar hepsi bunun derdinde olan insanlardır. O yüzden bu toplantıyı çok önemsiyorum. 17 projeden bahsediliyor. Ümit ediyorum ki bu 17 proje, Çanakkale’nin geniş olan ufkunu biraz daha ileriye taşıyacak ve daha geniş ufukları görmemizi sağlayacak. Güney Marmara Kalkınma Ajansına ve Çanakkale Valisine teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyonun bir lokomotifi olarak bütün kurumlar ile organizasyon sağlayarak, özel teşebbüslerle, özel çalıştaylarla destek olarak ve Çanakkale’nin güçlü yarınlarına bir şeyler katmak için çalışmaya devam etmekte. Ben bu çalışmaların Çanakkale’ye hayırlı olacağına inanıyorum” dedi.

“Bizim Hazır Olan Deniz Altı Zenginliğimizi ve Turizm Potansiyelini Kullanmak, Değerlendirmek İstiyoruz”

Kaşdemir, “Özellikle turizm sektörünün çok yakından bildiği dalış turizminin Çanakkale’de olan karşılığını, Çanakkale’de olan gücünü görmek istedik. Ve Avrupa’da çokça sayısı bulunan batıklara dalma ihtiyacını, isteğini hem askeri kanallarımızla beraber, hem de valimiz ile beraber, diğer paydaşlarımızla beraber bu güç birliği ile ufak tefek engelleri aşarak Çanakkale’yi dalış turizminin merkezi haline getirmek istiyoruz. Burası hem Türkiye’de hem de dünyada çok karşılık bulan bir yer. Herkes Çanakkale’deki batıklara dalmak istiyor. Başkanları dalış turizmini özendirmek için sonradan gemileri, uçakları batırırken, bizim hazır var olan deniz altı zenginliğimizi, turizm potansiyelini kullanmak, değerlendirmek istiyoruz. Taleplere kayıtsız kalmamız mümkün değildir. O yüzden biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak burada yer almak istedik. Hem Güney Marmara Kalkınma Ajansı hem de Çanakkale Valiliğimiz buna destek verdi. Bu yürürlüğe zerre kadar desteği olan herkese bir Çanakkaleli olarak gönülden teşekkür ediyorum. Çanakkale yararında ne olacaksa bundan sonra hem şahsım hem de temsil ettiğim kurum olarak orada olacağız” ifadelerini kullandı.

“Hayata Geçecek Projeler Hepimizi Heyecanlandırıyor”

Kaşdemir’in konuşmalarının ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da konuşmasını gerçekleştirdi. Vali Tavlı, “Çanakkale Valiliği, kurum ve kuruluşları bir araya getirirse böyle güzel işlerde bir araya getirir. Toparlamak, birleştirmek isterse böyle güzel işlerde bir araya getirir. Özellikle 2017 yılında yine hep birlikte Çanakkale’nin bütün dinamikleri, kamu kurum ve kuruluşları, il genel meclis üyeleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, bütün Çanakkale hep birlikte bir yürek olduk, 2018 yılı Troya Yılı olsun diye bir yola çıktık. Çanakkale gündemi hareketli, ülkemizin gündemi de hareketli. Burada arkadaşlar 17 proje seçtiler. Bu 17 proje Güney Marmara Kalkınma Ajansının içinde olduğu, desteklemeye çalıştığı kültür ve turizm projesi. Ama Çanakkale’mizde her ilçemizde belki 17 proje hayata geçirilmekte, uygulanmakta. 2019-2020 yılında hayata geçecek projeler hepimizi heyecanlandırıyor.” diye konuştu.

Çanakkale'de uygulanan devasa projelerin de hayata geçeceğinden bahseden Tavlı, “Özellikle saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın katılımları ile 18 Mart 2017’de temelini attığımız 1915 Çanakkale Köprüsü dünya çapında bir vizyon proje. O proje ile bu tür projeler hayat bulmaya başladı. Çanakkale Ezine Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nden tutun yaklaşık, 8 bin-10 bin iş, aş, istihdam sağlayacak. Çanakkale Teknopark ve diğer projeler yapılan bu vizyon projenin Çanakkale’ye getirmiş olduğu, daha köprümüz açılmadan ilimize katmış olduğu değerlerdir. Gelibolu feribot iskelesinin düzenlenmesi bile o vizyon projenin ilimize katmış olduğu değerdir” şeklinde konuştu.

“Burada yapılan çalışmalarda 2017 yılından bu yana emeği geçen siz değerli katılımcılara şükranlarımı ifade etmek istiyorum” diyen Orhan Tavlı, “Ama biz burada projeleri hayata geçirmeye çalışırken Çanakkale milletvekillerimiz, Ankara’da bütün kaynaklarını seferber ediyorlar ve en kısa zamanda en hızlı şekilde yaptığımız başvurular sonuçlandırılmakta, bu yüzden bakanlık bürokrasisine, Çanakkale milletvekillerine, saygıdeğer bakanlarımıza buradan şükranlarımı, teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Söz konusu Çanakkale olunca, Çanakkale’de yapılan güzel hizmetler bir arada paylaşılması gündeme gelince konuşulacak anlatılacak çok şey var. Ama bugün biz sözün bittiği noktadayız. Nasıl 1915’te şanlı ordumuz, şanlı Mehmetçiğimiz destanlar yazdıysa, Çanakkale ruhu bu topraklarda doğduysa aynı Çanakkale ruhu ülkemizin korunması, ülkemizin terör örgütlerinden kurtarılması, terör örgütlerinin mazlum milletlere insanlığa verdiği zararı bertaraf edilmesi nedeniyle aynı Çanakkale ruhu Barış Pınarı Harekâtı’nda da ayağa kalktı, bütün Çanakkale aziz Türk milleti devleti ile el birliği içerisinde şanlı ordumuz, şanlı Mehmetçiğimiz destan yazmakta. Bu vesile ile vatanımız için, bayrağımız için, devletimiz, milletimiz için, kutsal değerlerimiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Kahraman gazilerimize minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum. Cenap Allah’ım yüce Türk devletinin ve aziz Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun.” diyerek sözlerini noktaladı.

Çanakkale’de iki yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanan projeler ise şu şekilde;

H.M.S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması

Projenin amacı; Çanakkale savaşları esnasında batmış olan ‘Sualtı Kültürel Mirası’olarak tanımlanan batıkların etkin biçimde korumak ve yenilikçi yöntemler kullanarak dört mevsim dalış turizmine hizmet vermek. Bu projede Deniz Araştırmaları Batimetri Ölçümleri, optik görüntüleme, tüplü dalışlar gibi faaliyetler yürütülecek. Proje toplam bütçesi; 4.677.349.10 TL, GMKA sağladığı destek; 1.486.335.76 TL.

Troya Tarihi Milli Parkı Karanlık Liman Bisiklet Yolu ve Çevre Düzenlemesi

Antik Kentleri, tabyaları ve kıyı şeridini içine alarak, Troya Tarihi Milli Parkı’ndaki en önemli tur güzergahı olacağı belirtildi. Projenin sonuçlarında, alandaki zengin tarımsal üretimin tanıtımına ve agroturizmin gelişimine katkı sağlayarak bölge halkını kalkındıracak. Karanlık liman yolunda oluşturulması planlanan bisiklet yolunun uluslararası bisiklet yol ağına eklenecek. Proje bütçesi, bisiklet yolu ve çevre düzenlemesinin eş finansman olarak GMKA tarafından karşılanacak. GMKA finansmanı; 900.000 TL, idare bütçesi; 372.482.71 TL, toplam; 1.272.482.71 TL.

Anadolu Mirası: Troas Kültür Rotaları

Antik Troas bölgesine ev sahipliği yapan Çanakkale’de doğaya zarar verilmeden, yüzlerce yıldır var olan yürüyüş patikalarının bölge köyleriyle, antik şehirleriyle, tarihi ve doğal mekânlarıyla birleştirilecek. Dünyada çok bilinen, evrensel bir marka değeri bulunan, tarihi ve kültürel temaları içinde barındıran, toplamda 2 denizi, 2 yarımadayı, 2 körfezi, 2 adayı, 2 dağı, 1 boğazı, 47 antik kenti içine alarak 11 ilçe ve 80 köyden geçerek bütünsel 19 etabıyla yaklaşık 800 km’lik, 2 kıtayı birleştiren bir turizm destinasyonuna sahip dünyanın ilk ve tek yürüyüş parkuru Çanakkale’de hayata geçirilecek.

Kadırga Sahili Yol ve Aydınlatma Düzenlenmesi

Çanakkale'nin önemli turistik merkezi Ayvacık’ta bulunun Kadırga Sahili, yaklaşık 2 milyon TL değerindeki yatırımla daha güçlü bir turizm kimliğine kavuşacak. Kadırga Sahili Yol ve Aydınlatma Düzenlemesi Projesi, Assos Antik kentine komşu Kadırga Koyunda ve çevresinde kanalizasyon, aydınlatma, gezinti yolları ve çöp sistemlerinin kurulması ve yenilenmesiyle, tüm yıl boyunca tercih edilen, marka değeri yüksek, gelişen bir destinasyon olması amaçlanıyor. Aydınlatma direklerinin elektrik - 212.483.85 TL, granit parke taşı döşenmesi 1.332.489.50 TL, kanalizasyon - altyapı işi - 224.200.00 TL, aydınlatma direkleri - 156.33375 TL mekan çöp kovası -17750.50 TL toplam 1.999.897.60 TL. TROYA MÜZESİ 3D

Troya Müzesi 3D Projeksiyon Mapping

Troya’nın hikâyesi modern müzecilik yöntemleriyle yeniden anlatılması amaçlanıyor. Troya Müzesine yapılacak 3D Mapping uygulamasıyla Çanakkale’nin Kültür Turizmine katkı sağlayarak Troya Müzesi’nin tanıtımını sağlamak ve Troya’ya yeni bir turizm ürünü kazandırılması hedefleniyor. Projenin bütçesi, 2 milyon TL.

Zeytinin Tarihsel Serüveni: Gülpınar Zeytinyağı Müzesi

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi, Gülpınar köyünde yapılacak 1,5 milyon Türk Lirası değerindeki bu proje ile sosyo-kültürel ve turizm anlamında kesintisiz ve sürdürülebilir pozitif etki yaratmak hedefleniyor. Bu doğrultuda restore çalışmalarıyla müze haline getirilecek yapıyla yakınında bulunan Apollon Smintheion ören yerine gelecek ziyaretçiler için yeni bir çekim merkezi oluşturulacak. Müze hem geleneksel zeytinyağı müzesi şeklinde işlevlendirilecek hem de ziyaretçilere geleneksel zeytinyağı üretim safhalarını sunulacak.

Lampsakos’tan Lapseki’ye Sahil Bandı Düzenlemesi

1,5 milyon Türk Lirası değerindeki Lampsakos'tan Lapseki'ye Projesiyle, sahil şeridinde ziyaretçiler kronolojik bir tarihi yolculuğuna çıkıyor. Helenistik Dönem, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olarak 3 ana etapta planlanan proje ile şehir merkezinde 73 bin metrekarelik sahil şeridinde düzenleme yapılması hedefleniyor.

Çardak Ticari Merkezi Yapımı

Köprünün yapımından sonra ortaya çıkacak Lapseki ve çevresinin lojistik merkez kimliğinin değerlendirilmesi, gıda ve tarım sektöründe marka değerinin yükseltilmesi amacıyla Çardak Ticaret Merkezi yapılıcak. Çok fonksiyonlu olarak tasarlanan ticaret merkezinde yöresel ürünlerin pazarlanması için gerekli imkânların yaratılması, girişimcilik ve markalaşmanın geliştirilmesi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insanların yetişmesine yönelik mesleki eğitimler verilmesi ve sosyoekonomik altyapının güçlendirilmesi ile işletmeler arasında işbirliği ağlarının geliştirilmesi hedefleniyor. Kamuya toplam maliyeti; 8.690.000.00 TL, GMKA destek miktarı; 4.900.000.00 TL, eş finansörler katkısı; 3.790.000.00 TL.

Lapseki Geleceğine Koşuyor

Lapseki Geleceğine Koşuyor Projesi, Çanakkale’nin termal turizmden aldığı payı artırmak, bölgenin kalkınmasına destek vermek, bölgenin turizm faaliyetleri ile marka değerinin ve turizm altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlamak amaçlanıyor. Bu proje ile birlikte, Kocabaşlar jeotermal sahasındaki mevcut doğal çıkış yakınlarında jeotermal sondaj yapılacak, eski doğal çıkışlı havuz restore edilerek termal tesis kurulacak, Kocabaşlar köyü ve civar köylerin ekonomilerine katkı sağlanacak.

Tarihi Seferşah Hamamı’nın Kent Müzesine Dönüştürülmesi Projesi

Ezine'de bulunan tarihi Seferşah Hamamı’nın müzeye dönüştürülecek. Mimari tasarım ve proje çalışmaları uzman tarihçi, Bakanlık müzecilik uzmanları ve deneyimli restorasyon uzmanları tarafından yapılan Seferşah Hamamı, yapılacak ek tesislerle ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte, her türlü detay düşünülerek planlanıyor. Seferşah Hamamı projesinin yanında dört dilde hazırlanacak Saklı Hazine Ezine rehberiyle, ilçe turizmde söz sahibi olmak istiyor.

Tarihi Seyrediyorum: Kilitbahir Seyir Terası

Eceabat'ta bulunan Kilitbahir’de tarihi öneme haiz tek bonetli bir tabya ile telgrafhanenin bulunduğu ve denizden 120 metre yükseklikte boğaza hâkim panoramik manzarasıyla yeni bir seyir terası oluşturuluyor. Proje kapsamında tabyanın bakım ve onarımı yapılarak ziyarete açılacak ve tarihi alana yeni bir noktası kazandırılacak. Böylece ziyaretçilerin, ziyaret süresi uzatılarak bölgeye yeni bir turizm ürünü eklenecek ve Kilitbahir’de önemli bir ekonomik katma değer kazandırılacak.

Çanakkale Destinasyon Yönetimiyle Markalaşıyor

Çanakkale’deki tüm turizm paydaşlarının katkısı ve ortak aklıyla Çanakkale’nin bir bütün şeklinde tüm dünyaya tanıtılıyor. Çanakkale’nin Türkiye’de önde gelen kültür ve sosyal turizm merkezlerden biri haline getirmek, bir turizm destinasyonu olarak; dünya çapında örnek bir merkez haline getirilmesi ve uluslararası ölçekte turizm sektöründen alınan payın artırılması amaçlanan proje ile Çanakkale markası oluşturularak kalkınmasına yönelik yönetişim mekanizmasının kurulması ve sürdürülebilir bir modelin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Tarihi Su Kemerinin İhyası

Troya tarihinin; 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş olması ve 2018 yılında, yani bu tanınmışlığın 20. yılında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından "2018 Troya Yılı" ilan edilmesi nedeniyle ortaya çıkan "Bu Yıl Bizim" algısının Çanakkaleliler tarafından benimsenmiş olması projenin ortaya çıkmasında ana etken olmuştur. Bu kapsamda gerek Çanakkale Savaşları tarihi, gerekse Truva tarihi bölgesini görmek amaçlı gelecek yerli ve yabancı turistlerin alternatifi olacaktır "Tarihi Su Kemeri". Bu Bölgeye gelecek turistler aynı zamanda bölge insanının unutulmuşluğunu ortadan kaldıracak ve hayata katılmaları için bir fırsat olacaktır. Yapılacak olan doğa dostu imalatlar ve yapılacak olan tanıtım faaliyetleri neticesinde turizm destinasyonlarına dahil edilmesi ile 3 yıllık zaman içerisinde yıllık 20.000 kişinin ziyaret etmesi beklenmektedir.

Troya Kültür Rotası

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığında yürütülen Troya Kültür Rotası Projesi ile Çanakkale’den Assos’a kadar olan köylerdeki kültürel kimlik ve kültürel miras korunurken, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi amaçlanıyor. Troya Kültür Rotası Projesi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında destekleniyor. Bu proje, Bölgenin kültürel ve doğal değerlerini bir rotayla birbirine bağlayacak, böylece turizmin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak. Turistlerin seyahat sürelerini artıracak, dolayısıyla bölgedeki konaklama, yeme-içme, hediyelik eşya, tarımsal ürünler gibi turizm ve bağlı sektörleri canlandıracak, yerel kalkınmaya katkı sunacak. Bölgenin büyük zenginliğe sahip, fakat görünür ya da erişilir olmayan farklı kültürel ve doğal değerlerini görünür ve erişilir kılacak.

Arkeo-Köy Projesi

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 2006 yılından bu yana yürüttüğü “Tarihe Saygı Projesi” ile tarihi yarımadada büyük bir değişim yaratan OPET, “2018 Uluslararası Troya Yılı”nda; tarihi, mitolojik, kültürel ve doğal güzellikleri ile öne çıkan ve Troya ören yerine en yakın yerleşim yeri olan Tevfikiye Köyü’nün fiziksel ve sosyal değişimini içeren çalışmalarını tamamladı. Çanakkale Valiliği ile 21 Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokol ile başlayan proje ile Tevfikiye Köyü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları, figürleri, tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde arkeo- köye dönüştürüldü. OPET Tevfikiye Arkeo-köy’ün, dünyanın yakından tanıdığı, destanlarla anılan ve ülkemizin sahip olduğu en önemli tarihi miraslardan biri olan Troya Antik Kenti’ne yapılan ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen, organik sebze-meyve, hediyelik eşya alışverişinin yapılabileceği ve Troya tarihinden izler taşıyan bir köy haline getirilmesi amaçlandı.

2018 Troya Yılı Tanıtım Çalışmaları

2018 yılı, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin yirminci yıl dönümü olması sebebiyle Avrupa Parlementosu 2018 yılını Avrupa Kültür Mirası Yılı ilan etti. Bu çerçevede Çanakkale Valiliği koordinasyonluğunda ülke çapında ve Avrupa genelinde ses getiren faaliyet ve çalışmalar yürütüldü. Troya Müzesi, 2018 yılı içerisinde dünyaya kapılarını açtı. Yerel ölçekte başlayan bir inisiyatifin, uluslararası kültür ve turizm vizyonuna dönüştüğü bir süreçte, dünyanın en çok bilinen ikinci kültürel miras alanı Troya’da 2018 yılı içerisinde bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı himaye ve koordinasyonunda yurt içinde ve dışında güçlü bir tanıtım ve iletişim politikası yürütüldü.

Troya Müzesi Tanıtım Siteleri

Troya Müzesi, Troya Ören Yeri girişinde 100 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 11.314 m2 kapalı alan üzerinde inşa edilmiştir. Müze binasının yüksekliğinin Troya Antik Kenti’nin kazı öncesi yüksekliği ile eşit olacak şekilde tasarlanması da Troya’nın tüm detayları ile burada yaşatılmasını sağlamaktadır. Ulusal Mimari Tasarım Yarışması’nda uluslararası saygın bir jüri heyeti tarafından 150’den fazla proje arasından seçilen, dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olan Troya Müzesi, 2018 Troya Yılı’nda Ekim ayı içerisinde ziyarete açılmıştır. Uluslararası öneme sahip olan Troya kültürünün tanıtılmasında önemli bir yere sahip olan Troya Müzesi için yine uluslararası standartlara uygun tanıtım siteleri çalışmaları sürmektedir.