Haber Galerisi

Bu Projede Hem Üretim Hem İstihdam Var

12 Mayıs 2022

Bölgede Matbaa Teknolojisi alanında eğitim veren Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, “4:0 Sanayi İçin Dijital Eğitimi” projesiyle hem dijital teknoloji kullanarak eğitim kalitesini arttırıyor hem de nitelikli iş gücü hedefi ile istihdama katkı sağlıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinesinde, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Mali Destek Programı kapsamında desteklenen proje ile Balıkesir’de bulunan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerin istihdama yönelik; grafik tasarım, ciltleme ve baskı dizayn eğitimleri almaları sağlanıyor. Kurulan atölyede teknolojik dijital baskı makineleri ile; reklam materyali, davetiye, dergi ve kitap basımları yaparak satış yapan okul, sektördeki boşluğu da dolduruyor.

Kalifiyeli Eleman Yetişiyor

Proje kapsamında matbaa faaliyetlerinin dijital teknolojiye geçişinin sağlanması amaçlanırken verilen eğitimler ile mezun olan öğrenciler sadece Balıkesir’de değil Bölgede de avantajlı konuma geliyor. Öğrencilerin tasarımdan üretime tüm süreçleri öğrenerek nitelik kazanmaları ile sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiyeli ara eleman açığı azalıyor. 

3 Milyon TL. Ciro

Reklam materyali, davetiye, dergi ve kitap gibi ürünlerin basımından öğrencilerin harçlıklarını da çıkaran okul, proje ile bu zamana kadar 3 milyon TL ciro yaparak döner sermayesine de büyük katkı sağlayarak bu konuda kendini geliştirmek isteyen okullara örnek teşkil ediyor.

918 bin TL bütçeli proje için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan 820 bin TL destek alan okul, nitelikli iş gücü yetiştirmeye devam ederken Bölgede yer alan kamu kurumlarının ve matbaaların da taleplerini karşılamaya devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..