Haber Galerisi

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Mohiç’ten Çanakkale Ziyareti

11 Mayıs 2017

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began MOHİÇ, Bosna İle İlişkileri Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Cenita KOCAMAN Çanakkale ve Biga’yı ziyaret etti. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) organizasyonu ile Çanakkale’ye gelen heyete GMKA Çanakkale Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Recai BAŞARAN ile Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Türkiye Boşnak Dernekleri Başkanı Eşref TEMİZ de eşlik etti.

İlk önce Vali Orhan TAVLI’ya nezaket ziyaretinde bulunan heyet, ardından İl Genel Meclis Başkanı Ömer ŞAHİN’i ziyaret etti. İl Genel Meclis Salonunda Bosna Ekonomisi, İş Fırsatları ve Yatırım İmkânları hakkında bilgi veren ve işadamlarının sorularına cevap verdiler. Öğleden sonra Biga’ya geçen heyet önce Biga Belediye Başkanı İsmail IŞIK ve Biga Kaymakamı Gökhan GÖRGÜLÜASLAN’ı da ziyaret etti. Biga Ticaret ve Sanayi Odasında da işadamlarına Bosna’daki iş imkânları, yatırım fırsatları hakkında sunum yapıldı.

Bosna Heyetinin ziyaretine ilişkin olarak bir değerlendirme yapan GMKA Genel Sekreteri Dr. Kasım ÖZEK, “Bosna Hersek ile aramızda çok derin tarihi ve kültürel bağlar var. Ancak aramızdaki ticaret hacmi ve yatırım rakamları çok düşük. Türkiye Bosna’da yatırım yapan 10. ülke.  Aramızda serbest ticaret anlaşması olmasına rağmen ticaret hacmimiz 500 Milyon USD civarında. Bu rakamı en kısa sürede 1 milyar dolar seviyesine çıkarmamız gerekiyor. Bosna’da enerjide, gıdada, turizmde çok önemli fırsatlar. Bosna’daki yatırım fırsatlarını, ticaret imkânlarını bölgemizdeki işadamlarına tanıtmak Ajansımızın görevi. Bu vesileyle Sayın Başkonsolosa bölgemize gelerek yatırımcı ve işadamlarımıza tanıtım yaptığı için çok teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmalardan başarılı ve verimli sonuçlar çıkmasını temenni ediyorum” diye görüş bildirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..