Haber Galerisi

“Bölgesel Kalkınma Dergisi” Yayın Hayatına Hazırlanıyor

26 Ekim 2022

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları koordinesinde; bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal, mekânsal ve çevresel dinamiklerinin akademik bakışla masaya yatırılacağı “Bölgesel Kalkınma Dergisi” 2023 yılı ocak ayında yayın hayatına başlıyor.

Türkçe ve İngilizce makalelerin yayımlanacağı dergi, 3’er aylık dönemlerde; ücretsiz, açık erişimli ve hakemli olarak okuyucusu ile buluşacak. Dergide Bölgesel politika; stratejik planlama ve programlama, politikanın koordinasyonu, kurumsal kapasite ile izleme ve değerlendirme gibi boyutlarıyla incelenecek. Bölgesel politikanın uygulama araçlarını araştıracak.  Yenilikçi uygulamalara katkı sağlayacak şekilde güncel tartışmalar ortaya koyacak. Özgün ve bilimsel etiğe uygun ve literatür zenginliğine sahip bilimsel çalışmalara yer verecek.

Yayın politikası ve editoryal işleyişi uluslararası standartlarda yapılandırılan dergi ile Kalkınma Ajansları, bölgesel kalkınma ve bölgesel politika alanında bilimsel çalışmaların teşvik edilmesini amaçlıyor. Ayrıca; bölgesel, ulusal ve uluslararası deneyimlerin ve farklı yaklaşımların paylaşılması yoluyla bu alandaki araştırmaların sayısının ve niteliğinin artırılmasını hedefliyor.

Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin tanıtımı için ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde tören gerçekleştirildi. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ile çok sayıda akademisyen katıldı.

“Kalkınma Dergisi, Kamu ve Akademi Dünyası Arasında Köprü Olacak”

Törende konuşan Bakan Varank: “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denilince kimilerinin aklına hala sadece sanayide dönen çarklar, Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri, uzay alanında yapılan çalışmalar geliyor olabilir. Ama bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte ülkemizin bölgesel kalkınma politikasının koordinasyonunu üstlenen bakanlık konumuna geldi. Elde ettiğimiz refahı, ülkemizin her yanına adil bir biçimde dağıtmak, il ve ilçelerimizin rekabet güçlerini geliştirmek, bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak için bizim bir parolamız var: Topyekun Kalkınmış Türkiye.” dedi.

Bölgesel kalkınma alanında hem masada hem de sahada oldukça yoğun bir mesailerinin olduğundan bahseden Varank; “Biz bakanlık olarak bölgesel kalkınma alanında edindiğimiz tecrübenin paylaşılıp çoğalmasını, paydaşlar arasında iletişimin güçlenerek yeni iş birliği kapılarının aralanmasını arzu ediyoruz. Bugün bir araya gelmemize vesile olan Bölgesel Kalkınma Dergisini de aslında bu manada kamu ve akademi dünyası arasında bir köprü görevi için hayata geçiriyoruz. Dergimiz, bölgesel kalkınma alanında çalışan ya da çalışmayı düşünen araştırmacılarımız için adeta bir referans kaynak olarak hizmet edecek. Dergide bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel farklı boyutlarını içeren makalelere yer verilecek. İnanıyoruz ki böylelikle bölgesel kalkınma alanındaki bilimsel çalışmaların sayısını ve niteliğini artırmış olacağız. Şu anda makaleler toplanmaya başladı. İlk sayıyı Ocak ayında yayınlamayı düşünüyor. Güzel bir iş çıkacağına inanıyorum.” diye konuştu.

“Dergi Sadece Ulusal Alanda Değil Uluslararası Boyutta Da İtibar Görecek”

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de, bölgesel kalkınma alanında gerçekleştirdikleri faaliyetlere önemli bir halka daha eklemenin heyecanı içerisinde olduklarını anlatarak derginin sadece ulusal alanda değil uluslararası boyutta da itibar görecek kalıcı bir yayın olacağını söyledi. Bilimsel çalışmaların ışığında akademi dünyası ile de yakın iş birliği içinde çalışacaklarını vurgulayan Genel Müdür Yeniçeri, “Bu açıdan Bölgesel Kalkınma Dergisi önemli bir fonksiyon üstlenecektir.” Dedi

Bölgesel kalkınma alanında çalışan ya da çalışmayı düşünen araştırmacılar için bir referans kaynak olarak hizmet edecek dergide, bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel farklı boyutlarını içeren makalelere yer verilecek. Dergiye makale kabulüne başlanmış bulunulmaktadır.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..