Haber Galerisi

Bölgede İlk Kez Düzenlenen “Startup Weekend” Tamamlandı

07 Mayıs 2018

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteğiyle girişimciliğe ilk adım için tüm dünyada takip edilen ve pek çok startup’ın tohumlarının atıldığı Girişimcilik Yarışması Startup Weekend, Burhaniye BUBYO Uygulama Otelinde gerçekleştirildi.   

Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden 60 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen organizasyonda, öğrenciler bireysel veya ekip olarak yeni fikirlerini projeye dönüştürerek sunma imkanı buldular.

Stage-co kurucu ortakları Patrick Bosteels ve Neşen Yücel’in Türkçe ve İngilizce eğitimleri ve sunumları ile düzenlenen programda, Jüri üyelerini de; GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç, GMKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Candan Şahin ile Balıkesir Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Şakir Sakarya, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Metehan Yılgör ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Doç. Dr. Ali Şahin Örnek oluşturdu. Bölge üniversitelerinden gelen Doç. Dr. Burhan Aydemir, Dr. Tansoy Yıldırım, İbrahim Çölgeçen ve GMKA uzmanları Esra Kocabaş, Petek Coşkun ve Ahmet Tuğrul Aydın mentörler olarak proje aşamalarında öğrencilere destek oldular.

“Uluslararası ve yerel girişimcilik etkinliklerinin sayısının artması bölgedeki girişim bilincini ve startup sayısını yükseltecek”

Bölgede ilk kez düzenlenen Startup Weekend'in organizasyon ve kolaylaştırıcılığını GMKA desteğiyle Stage-Co firması üstlendi. Stage-Co kurucu ortakları Neşen Yücel ve eşi Patrick Bosteels, 1,5 aylık bir ön çalışmanın ardından, bölgedeki 3 üniversite öğrencilerinin kurduğu 17 takımın haftasonu boyunca iş fikirleri üzerinde çalıştıkları bu girişimcilik kampında, en çok öğrencilerin azimlerinden ve proje sayısının yüksekliğinden etkilendiklerini söylediler. Benzersiz doğası ve doğal kaynakları ile Güney Marmara'nın hem yerli, hem de yabancı girişimciler için bir cazibe merkezi olabileceğini belirten Yücel, uluslararası ve yerel girişimcilik etkinliklerinin sayısının artması bölgedeki girişim bilincini ve startup sayısını yükselteceğinden de bahsetti. Yücel, Güney Marmara Kalkınma Ajansını, bu inisiyatifleri ve öğrencileri kucaklayan bu organizasyonla girişimciliğin önünü açtıkları için kutladı.

Bölgedeki ilk Startup Weekend etkinliği olarak öne çıkan program; bölgedeki girişimciliğe duyulan ilgiyi arttırmayı, girişimcilerin iş kurma, iş modeli oluşturma ve iş modelini doğru şekilde sunma konusunda bilgi edinmesini ve girişimcilik farkındalığını yaratmayı hedefliyor.

Her hafta dünyanın farklı kentlerinde düzenlenmekte olan Startup Weekend organizasyonları, gençlerin ekipler kurarak, iş fikirlerini bu 3 günlük maratonda alacakları mentörlük ve eğitim desteğiyle geliştirdiği, jüriye sunum yaparak yarıştığı ve dereceye girenlerin ödüllendirildiği girişimcilik yarışmasıdır.

Tüm girişimcilik yarışmaları gibi, Startup Weekendlerde de en büyük ödül, bu yoğunlaştırılmış program ile kazanılan bilgi, iş fikrini test etme ve ekip çalışması deneyiminin, gelecekte kurulacak girişimler için hazırladığı alt yapıdır. Güney Marmara Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleşen bu yarışmada, kazanan ekiplere para ödülleri de verildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..