Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Balıkesir’in Kültürü İçin Önemli Bir Adım: “Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları”

Türkiye’nin zengin kültürel yapısına sahip bir şehri olan Balıkesir’in halk kültürü değerlerini araştırmak, değerlendirmek, gelecek nesillere aktarmak ve tanıtmak için ilk adım atıldı.

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) arasında bir törenle “Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları” İşbirliği Protokolü imzalandı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir hizmet binasında imzalanan protokol imzaları ile Türkiye’nin zengin kültürel yapısına sahip bir şehri olan Balıkesir’in halk kültürü değerlerini araştırmak, değerlendirmek, gelecek nesillere aktarmak ve tanıtmak için ilk adım atıldı. Balıkesir İlinin “Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları” ile bu amaçlar doğrultusunda geniş bir çalışma başlatılıyor.

Balıkesir İlinin Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları İçin Yapılacak Hazırlıklar ve İzlenecek Yol Haritaları Belirlenecek

İmza töreni; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü İlter Kuş, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Süleyman Özdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ve GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender katılımıyla gerçekleşti. Bu protokol, Balıkesir ilinin somut olmayan kültürel miras araştırmaları için yapılacak hazırlıklar ve izlenecek yol haritaları konularını içeriyor. Ayrıca ilgili paydaşlar ile aynı hedefe dönük olarak çalışmaların belli bir disiplinde yürütülmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda, protokole dâhil tüm kurumların bu araştırmalarda desteği sağlanacak.

Kültürel Mirası Gelecek Nesillere Aktarmak İçin Bir Yayınla Bu Çalışma Taçlandırılacak

Alan araştırmaları ve derleme faaliyetleri ile tüm ilçeler taranarak, elde edilen yazılı ve görsel materyallerle bir yayın çalışması yapılması planlanıyor. Balıkesir’in; sözlü gelenekler ve anlatımları, gösteri sanatları, toplumsal uygulamaları, ritüeller ve şölenleri, doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamaları, geleneksel yemekleri ve el sanatları geleneği gibi halk kültürü unsurları bilimsel çalışma grupları oluşturularak çalışılacak ve gelecek nesillere aktarmak için bir yayınla bu çalışma taçlandırılacak.