Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Balıkesir’de Su Altı Müzesi İçin Güç Birliği

Biyolojik çeşitliliği artırmak, habitat kaybını azaltmak, deniz canlılarının barınak olarak kullanacakları yeni alanlar oluşturmak, dalış turizmini geliştirmek ve sportif balıkçılığı desteklemek amacıyla Gömeç Belediyesi’nde bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda ana gündem maddesi olarak dünyaca ünlü Marmara mermeri ile Balıkesir'in ve bölgemizin tarihi ve mitolojik değerlerine dair unsurları barındıran yapılarak bir su altı müzesi oluşturulması için koordineli çalışmalara başlandı. Bölgeye yapay resif alanları ve su altı müzesi kazandırılması ile yurt içi ve yurt dışı dalıcı turistler için bu konuda Balıkesir’in cazibe merkezi olması hedefleniyor.

Toplantı Burhaniye Ticaret Odası’nın Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenerek sonuçlandırılan fizibilite projesi kapsamında belirlenen noktalarda su altı resif alanları kazandırılması amacıyla Balıkesir Büyükşehir Kırsal Hizmetler Daire Başkanı A. Mekin Tüzün, Burhaniye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aysel, Bandırma Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Prof. Dr. Mustafa Sarı ve GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç’ün katılımı ile Gömeç Belediye Başkanı M. İrem Himam'ın makamında gerçekleşti.

Toplantının ardından toplantıya katılan heyet, resif alanı ve su altı müzesi için sahaya çıkarak yerinde incelemelerde bulundular.