Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Balıkesir’de Jeotermal Konuşuldu

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Balıkesir hizmet binasında, Balıkesir’in jeotermal kaynaklarının tek elden yönetilmesi konusunda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdür V. Hasan Gökmenoğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve Afyon Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk ile kurumlardan yetkililer katılım gösterdi.

Toplantıda Afyon Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk kendi tecrübelerini aktarırken, jeotermal ile ilgili bu zamana kadar neler yaptıklarını paylaştı. Afyon’da jeotermalin nasıl başarılı olduğu, Afyon’a sağlamış olduğu faydalardan bahsedilerek bir sunum gerçekleştirildi. Tek elden dağıtım projesinin sağladığı avantajlar ve Balıkesir'e olası faydaların görüşüldüğü toplantıya, Balıkesir özelinde kurulabilecek yapının detayları da tartışıldı. Balıkesir jeotermal kaynaklarının bir kurum tarafından idare edilmesi, suyun israf edilmemesi, kaynakların uzun ömürlü olmasının sağlanması, suyun ekonomik olarak doğru kullanımının nasıl olması gerektiği gibi başlıklar üzerinde durulurken, kamu-özel işbirliğinin birlikte nasıl yapılabileceği konuşuldu.

Bölgedeki jeotermal potansiyelin varlığı ve yapılabilecek jeotermal yatırımlarının sonucunda bölgede gelişecek olan; sağlık turizmi, seracılık, enerji üretimi ve konut ısıtma gibi konular üzerinde görüş ve önerilerin alınması ile toplantı sona erdi.