Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Balıkesir’de Jeotermal Enerji, Tarım İle Buluşuyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na (GMKA) sunmuş olduğu ve desteklenmeye hak kazanan  “Jeotermal ile Sağlıklı Gıda” isimli projesinde yer alan Jeotermal Sebze Meyve Kurutma Tesisi'nin temeli atıldı.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Jeotermal deşarj suyu kullanılarak doğa dostu bir şekilde işletilecek olan Sebze Meyve Kurutma Tesisi, şehir ekonomisine ve üreticiye büyük katkısı sağlayacak. Tesisin açılışında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Tesisimiz 12 ay boyunca işleyecek. Ürünlerin yok pahasına satılması ya da derelere dökülmesi hikayesi bu tesisle sona erecek” dedi.

Proje sahibi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra; Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Tarım Ürünleri AŞ, Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Osmanlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Yaylabayır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında kurulacak tesisin temel atma törenine; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın yanı sıra; Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Sındırgı Kaymakamı Zafer Oktay, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender, ilçe belediye başkanları, kooperatif yöneticileri ile üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Üretici Hem Katma Değeri Yüksek Ürünlerle Daha Çok Kazanacak Hem De Bölge Ekonomisine Büyük Katkı Sağlayacak

Yaklaşık 5 buçuk milyon lira bütçesine sahip ve yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal deşarj suyu kullanılarak işletmeye alınacak tesisin, bölgeye birçok anlamda büyük katkısı olacak. Kooperatifleşmeye ve sözleşmeli üretime geçmeye teşvik eden projeyle üreticilere alım garantisi verilecek ve tesiste üretilen ürünler her aşamada kontrol edilerek “iyi tarım uygulaması” kapsamında üretilmiş olacak. Balıkesir'in her köşesinden gelecek ürünlerin kurutulacağı tesis sayesinde hem üretici katma değeri yüksek ürünlerle daha çok kazanacak hem de bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

“Bunu Sadece Kurutma Tesisi Olarak Görmeyin, Turizm Destinasyonu Gibi Görün”

Jeotermalle tarımı buluşturmanın tüm dünya için büyük bir nimet olduğunu belirterek sözüne başlayan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Hayallerimize ortak olduğu için Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz'ı can-ı gönülden tebrik ediyor, işlerimizin Ankara'da takibini yapan milletvekillerimize de çok teşekkür ediyorum. Tesisin günlük üretim kapasitesi 10 ton olacak. Biz, bu meyve sebzeyi Sındırgı'dan temin etmek istiyoruz. Bismillah deyin dağa, taşa sebze ve meyve ekin. Bunu sadece kurutma tesisi olarak görmeyin, turizm destinasyonu gibi görün. Bu bölgeyi bir tur güzergahı haline dönüştürmek istiyoruz. Doğal şehirler artık daha fazla önem kazanacak, insanlar sakin şehirlere gelecek.” dedi.

“Bu Proje İstihdam Alanı Oluşturacak”

Bu tür yatırımlara devam edilmesi gerektiğini söyleyen Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Örnek projeyi ve benzerlerini şehrin her tarafına yapalım. Bu proje istihdam alanı oluşturacak. İşsizliği çözebilmemiz için bu tür yatırımları yapmamız gerekiyor. İnşallah diğer ilçelerimizde de büyükşehir ile birlikte benzer yatırımlara öncülük edeceğiz. Önce bizim bu kıymeti bilmemiz değer vermemiz gerekiyor. Sonrasında bu değeri herkesin fark etmesini sağlamamız lazım. Bu şehir dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Yeterince tanınmıyor. Şehrimize yatırım almanın derdindeyiz. Türkiye gelişiyor, büyüyor. O zaman bizim önümüzdeki dönemde bu büyümeden pay alacak bir şehir haline getirme sorumluluğumuz var. Bu güzel işte emeği geçen basta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere tüm kurumları tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

“Şehrimiz İçin Güzel ve Çok Önemli Bir Proje”

Balıkesir'in mümkün olan her ilçesinde Termal Sebze Meyve Kurutma Tesisi kurmayı planladıklarını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Biz, bunu Havran için başlattık. Oradaki süreç devam ederken Sındırgı'da tüm şartlar oluştu. Bugün bu işin her detayı tamamlandı ve temelini atıyoruz. Emeği geçen Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımıza ve Sındırgı Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş'a teşekkür ediyorum. Güzel ve çok önemli bir proje şehrimiz için. Tesisimizin, 12 ay boyunca sağlıklı bir şekilde; piyasayı dengeleme, sürekli istihdam, verimliliği artırma ve insanlarımızın cebine daha fazla para girebilmesini sağlamak için iyi bir planlama yapılması gerekiyor. Tarım Müdürlüklerimiz ve kooperatiflerimiz bu tür tesislerin ihtiyaç duyduğu ürünleri zamanında vererek ve piyasanın düşük olduğu anlarda bu ürünleri fabrikada işletilip katma değerinin yüksek olarak satılmasını sağlayarak çiftçiye daha çok kazandırması gerekiyor. Yani malı ucuzken alınmasından ziyade malının ortalama değerinin tespit edilip o fiyatlar üzerinden satılma sistemini kurmak için bu tesis yapılıyor. Ürünlerin yok pahasına satılması ya da derelere dökülmesi hikayesi bu tesisle sona erecek” dedi.

Bu tesisin kurulmasıyla kooperatifleşmeyi destekleyerek her türlü iş gücünün, alın terinin direkt üreticisine dönmesini sağlayacaklarını belirten Başkan Yılmaz, “Balıkesir bir bütün ‘ben bu şehri seviyorum ve bu şehirde yaşamaktan gurur duyuyorum.' diyen bireylerin sayısını artırmak istiyoruz. Türkiye'nin en sağlıklı, en doğal, en güvenilir şehri olsun ve vatandaşlarımız istediğini kendi şehrinde ulaşsın diye her türlü çalışmayı; Valimiz, milletvekillerimiz ve tüm yerel kurumlarımızla birlikte yapıyoruz. Doğal şehir Sındırgı sloganı tuttu ve biz, burayı bir destinasyon olarak kabul ediyoruz. Balıkesir kadar güzel bir şehir yok diye bir iddiamız var. Türkiye'yi doyuran bir şehir iddiamız var, doğal şehir iddiamız var. Güzel şehrimizin her bir köşesini tanıtmamız lazım. Bu şehri kirletmeye ve değerlerini yok etmeye kimsenin hakkı yok. Bölge insanının tanıtımla ilgili çalışmalar yapabilmesi için cebine para girmesi lazım. Bu da ekonomiyle oluyor. Bu ekonomiyi bölgemizin potansiyeli olan çiftçilik ve hayvancılıktan sağlayabiliriz.” diyerek sözlerini noktaladı.

“Bölgemize Ekonomik Anlamda Katma Değer Sağlayacağını Düşündüğümüz Proje Ayrıca İstihdama Da Katkı Sağlayacaktır”

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’nın ileriki yıllarda da devam etmesinin öngörüldüğünü söyleyen GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu program; bölgede yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek; değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek; toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak; istihdam edilebilirliği artırmak; sosyal içermeyi, sosyal girişimcilik ile yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla ilan ediliyor. Bakanlığımızca 2019 yılında ilan edilen SOGEP kapsamında, desteklenmeye hak kazanan bu proje için gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ile sözleşmeler imzalanmıştı. Bugün burada projemiz için Jeotermal Meyve Sebze Kurutma Tesisimizin temel atma törenini yapmak için bulunuyoruz.” dedi.

SOGEP kapsamında bölgeye daha fazla kaynak aktarılmasına yönelik çalışmaların devam edeceğine değinen İskender, “Bu proje ile birlikte, bölgemize Jeotermal Sebze Meyve Tesisi kazandırılırken, aynı zamanda Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından üreticilere; iyi tarım uygulamaları, kooperatifleşme ve sözleşmeli tarım konularında da eğitimler verilecek. Bölgemize ekonomik anlamda katma değer sağlayacağını düşündüğümüz proje, ayrıca istihdama da katkı sağlayacaktır. Projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ederim.” şeklinde konuştu.