Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Balıkesir ve Çanakkale’nin Coğrafi İşaretli Ürünleri YÖREX’te Tanıtıldı

Antalya Ticaret Borsası tarafından Yöresel ürünlerin ticarete kazandırılması, tüketimlerinin yaygınlaştırılması, katma değerlerinin artırılması ve coğrafi işaret ile tescil ettirilerek standartlarının oluşturulması gibi amaçlarla, bu yıl on birincisini düzenlenen “YÖREX-Yöresel Ürünler Fuarı” ANFAŞ-Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından, Balıkesir ve Çanakkale'nin yöresel ürünlerinin tanıtımı için kiralanan stant alanında, “Coğrafi İşaret Tescilli Ürünler ve Kadın Kooperatifleri” teması ile Bölgede yer alan; belediye, oda, borsa, birlik ve kadın kooperatifleri temsilcileri ile katılım sağlandı.

Ziyaretçiler Bölgenin Coğrafi İşaretli Ürünlerini Tanıma Fırsatı Buldu

Stantta yer alan coğrafi işaret tescilli ürünlerin yanı sıra kadın kooperatiflerinin el emeği ürünleri sergilendi. Yüz yüze görüşmelerin yapıldığı stantta, Bölge ürünlerinin pazarının geliştirilmesi, özellikle online pazaryerleri aracılığıyla satış ağının genişletilmesi adına adımlar atıldı. Bununla birlikte stantta sunulan ürünler ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görürken pek çok ziyaretçi Bölgenin coğrafi işaretli ürünlerini tanıma fırsatı buldu.

Fuar süresince; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ve YÜCİTA (Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu tarafından standı ziyaret ederek katılımcılar ile görüşmelerde bulundular.

Balıkesir 13, Çanakkale 8 coğrafi işaret tescilli ve tescil sürecindeki yöresel ürünleri ile bu alanda potansiyelini YÖREX standında katılımcılar ve ziyaretçiler ile buluşturdu.