Haber Galerisi

Balıkesir ve Çanakkale “Travel Turkey İzmir”’de İz Bıraktı

13 Aralık 2016

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın açılışını gerçekleştirdiği 8-11 Aralık 2016 tarihlerinde İzmir Fuar alanında düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı “Travel Turkey İzmir”, Fuar İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Partner İl Mersin ve Uluslararası Destinasyon Partneri Akabe’nin katılımıyla düzenlendi. Balıkesir ve Çanakkale standlarının yoğun ilgi gördüğü 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, 11 Aralık tarihinde son buldu.

Fuara 36 ülkeden ve 60 ilden toplam 1179 katılımcının iştirak etti. A.B.D., Afganistan, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Namibya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, S. Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan ve Zimbabve’nin katılımıyla gerçekleşen fuarın Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Balıkesir ile Çanakkale Valilikleri tarafından hazırlanan Balıkesir-Çanakkale standları ilgi odağı oldu.

Balıkesir ve Çanakkale’nin genel turizm, üretilen organik ürünler ve termal değerlerinin tanıtıldığı standlara Sındırgı Yörükler Derneği ve Yaylabayır Folklor ekibinin yöresel gösterileri ayrı bir renk kattı. Samimiyetin ve doğallığın ön plana çıktığı standlarda termal turizmin parlayan yıldızı Sındırgı yabancı yatırımcı ve turistlerin ayrıca ilgi odağı oldu.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı fuar ile ilgili düşüncelerini “ 10. Travel Turkey Turizm Fuarı’na Balıkesir olarak katıldık. Özellikle Sındırgı Belediyemizin büyük katkıları ile oradaki Yörükler Derneğimizin katkıları ile bu güzel ekip hazırlandı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı katkılarıyla Balıkesir standımız hazırlandı. Standımızda bizler de Balıkesir’imizin turizm değerlerini görücüye çıkarıyoruz. Fuarı ziyaret edenlere Balıkesir’imizin turizm değerlerini anlatıp, onları ilimize ve ilçelerimize davet ediyoruz. Bu tip fuarlarda şehrimizi, denizden başlayıp, dağlara kadar giden turizm değerlerimizi, kültürel değerlerimizi, farklı ve her kesime hitap edebilen güzelliklerini tanıtmaya özen gösteriyoruz. Bu tür turizm fuarlarının şehrimize gelecek olan turist sayısını arttıracağını düşünüyorum. Güzel bir organizasyon, iyi bir başlangıç, sonrası da iyi olacak inşallah” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Kasım Özek'te, "Uluslararası bir öneme sahip bu güzel organizasyonda TR22 Bölgemizi hakkıyla temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. Hem Balıkesir hem de Çanakkale'nin tanıtımı için gerek Büyükşehir Belediyemiz gerek Valiliklerimiz ve Ajansımızdan bir çok mesai arkadaşımız emek harcadı. Bu büyük organizasyonda bölgemizi layık olduğu şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum. Bölgemiz her anlamda gelişmeye açık bir konumda. Burada da en güçlü yanlarımızdan biri olan turizm değerlerimizi çok iyi bir şekilde anlatabildiğimize inanıyorum. Organizasyonda illerimizin ve bağlı olan ilçelerimizin bütün güzelliklerini daha iyi bir şekilde ifade ettiğine yürekten inanıyorum" diye görüş bildirdi.

İlçeyi termal turizm alanında atağa geçiren ve çalışmalarını bu yönde sürdüren Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş fuar alanında yatırımcılarla buluşarak Termal Turizm Bölgesi olan Sındırgı ilçesini ve değerlerini yatırımcılara tanıttı. İlçenin geleceğinin termal turizme bağlı olduğunu ve tanıtım çalışmalarına büyük önem veren başkan Yavaş “ 10. cusu düzenlenen İzmir yeni fuar alanındaki Uluslararası Turizm Fuarındayız. Sındırgı’mızı Balıkesir’imizi burada Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın ve Balıkesir Valiliğimizin, Balıkesir Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile tanıtmak için Sındırgı Yörükler Derneğimiz ile buradayız. Yağcıbedir halılarımızın eskiden beri dünyaca bilinir olması ile birlikte artık yeni yüzüyle termal otellerimiz, turistik yanımız, kolonyamız ve yiyecek içeceklerimizle şu anda hem gastronomi alanında hem de diğer alanlarda bölgemizi tanıtmak için buradayız.” dedi.

Balıkesir İl Kültür ve Turizm müdürü Mustafa Çaltı’da Balıkesir standına samimiyet ve kültürel bir değer katan Sındırgı Belediyesi’ne teşekkür ederek “ İlimizin ve ilçelerimizin bütün güzelliklerini, turizm değerlerini tanıtmak üzere sektör temsilcilerimiz ile beraber, Sındırgı Belediyemiz ve Kalkınma Ajansımızın katkıları ile beraber Sayın Valimiz ile birlikte fuara katıldık. Balıkesir Türkiye’nin çok önemli bir şehri, özellikle yerli turizm konusunda en başta gelen illerinden birisi olduğunu söylemek isterim. Yaz döneminde faal olan turizmi 12 aya nasıl yayabiliriz, ilçemize daha fazla turistin nasıl gelmesini sağlayabiliriz dediğimizde bu tür fuarların çok yararlı olabileceğini düşünüyorum” sözleri ile düşüncelerini aktardı.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..