Haber Galerisi

“Balıkesir OSB’de Stratejik Planlama Dönemi” Teknik Destek Projesi İçin İmzalar Atıldı

31 Temmuz 2017

2017 yılı 3. Dönem Teknik Destek projelerinden başarılı bulunan Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) “Balıkesir OSB’de Stratejik Planlama Dönemi” projesi için imza töreni Balıkesir Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) hizmet binasında gerçekleştirildi.

İmza törenine Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut ERAY, proje koordinatörleri ile GMKA Genel Sekreter Vekili Dr.Kasım ÖZEK, Program Yönetim Birimi Başkanı Abdullah GÜÇ ve GMKA uzmanları katılım sağladı. “Balıkesir OSB’de Stratejik Planlama Dönemi” projesi ile Balıkesir OSB’den 5 kişi, Sanayi Odasından 5 kişi ve Ticaret Odasından 5 kişi toplamda 15 personelin stratejik planlama eğitimi alması hedefleniyor.

İmza töreninde konuşan Özek, “Güney Marmara Kalkınma Ajansımızın bu yılki 3. Dönem Teknik Destek programında başarılı bulunan projemiz için OSB müdürümüz ile imza törenini gerçekleştireceğiz.  Şimdiye kadar Ajansımız yaklaşık 180 proje yürüttü. Bölgemizin kalkınmasına yönelik kurum ve kuruluşların, bölgedeki genel aktörlerin; AR-GE ile ilgili, tasarımla ilgili, ihracatı arttırmaya yönelik kümelenme çalışmalarına ilişkin ya da yapılan hizmetlere ilişkin almak istedikleri eğitim ya da faaliyetlerin yürütülmesinde bütçesel yönde sıkıntılar olduğunda biz Teknik Destek programlarımıza yaptıkları proje müracaatlarını değerlendirip destekliyoruz. Bugün de Balıkesir OSB’nin sunduğu projemizi değerlendirdik ve proje imza aşamasına geldi. Bu güzel proje için kendilerini tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Sayın Eray ise, “GMKA’ya ve Genel Sekreterimiz Kasım Bey’e bizleri ağırladığı için teşekkür ediyorum. Balıkesir OSB her geçen gün gelişiyor ve yatırımcı çekiyor. Hem global hem ulusal olarak bir çok büyük firmalarımız Balıkesir OSB’de yatırım yapmaya devam ediyor. Teknik toplantılarımız da bu büyük firmalarımız için devam ediyor. Bir yıl içerisinde faaliyete geçecek olan bir planlama içerisindeyiz. Bunun dışında marangozlar için de faaliyetlerimiz sürüyor. İnşallah yarın Bakanlık tarafından yapılacak ihale ile marangozlar için 247 iş yerinden oluşan bir sitenin OSB içerisinde yapımı başlanacak. Bütün bu gelişimler bizlerin daha kurumsal bir yapıda olmamızı sağlıyor. Biz de bu kapsamda GMKA’nın açmış olduğu Teknik Destek programı çerçevesinde bu kurumsallaşmaya yapımızı adapte etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesinde stratejik planlama yapma gerekliliğinden bahseden Eray, Ajansımızın Teknik Desteğinden yararlanarak hedeflerinin ortaya daha rahat koyacaklarından, Balıkesir’e nasıl daha faydalı olabileceklerinden,  daha kurumsal bir yapıya ulaşmada daha ayrıntılı bir çalışma yapabileceklerinden bahsederek projenin hem OSB hem de Balıkesir için hayırlı olması temennilerinde bulundu.

İmzaların atılmasından toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. Tören sonunda Özek, Sayın Eray ile Genel Sekreterlik Makamında bir süre sohbet etti.     

“Balıkesir OSB de Stratejik Planlama Dönemi” Projesi

Hazırlanan Teknik Destek projesi ile 24- 28 Temmuz 2017 tarihleri arasında Balıkesir OSB’den 5 kişi, Ticaret Odasından 5 kişi ve Sanayi Odasından 5 kişi toplamda 15 kişi, hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında, 5 gün süreyle günde 6 saat toplamda 30 saat olacak şekilde Stratejik Planlama Eğitimi alacaklar. Eğitim süresince hedef grupta yer alan personeller; Stratejik Planlamaya Genel Bakış, Stratejik Plan Hazırlık Çalışmaları, Stratejik Planlamada kullanılacak Analiz ve Yöntemler, Uygulama Alanları, Paydaş Analizi, Swot Analizi Performans Programı, Performans Programı Yönetimi, Yıllık Faaliyet Raporu, Yıllık Faaliyet Raporu Hazırlama Yönetimi konularında eğitim alacaklar. Teknik Destek eğitimi sonrasında başvuru sahibi ve proje ortaklarımız da, stratejik planlama konusunda yetkin ve deneyimli personeller elde etmiş olacak. Bu sayede, kurumlarımızın mevcut stratejik planlarının güncellenmesi sağlanarak, Onuncu Kalkınma Planı ve GMKA Bölge Planına uygun hale getirilecek.

Hedef grubun oluşturulmasında fırsat eşitliği ve cinsiyet eşitliği konularına dikkat edilecek. Katılımcıların belirlenmesinde daha önce Stratejik Planlama Eğitimi almayanlar ve bayanlara öncelik verilecek. Katılımcıların çoğunluğunun bayanlardan oluşması hedefleniyor. Hedef gurubu belirlenirken bir katılımcı başvuru formu ve anket oluşturulacak. Başvuru formu ve ankette yer alacak sorular ile personellerin eğitime katılma isteği ve eğitim kapsamındaki konular hakkında bilgisi öğrenildikten sonra katılımcıların profilleri belirlenecek.

5 kişilik yedek katılımcı listesi oluşturulacağı eğitimde Stratejik Planlama Eğitimine katılacak personellerle sözleşme imzalanacak. Eğitimin tüm oturumlarına katılacağına dair yazılı beyanlar alınacak. Çeşitli sorunlar ve mazeretler sebebiyle eğitime katılamayacak durumda olan asil katılımcı personel yerine yedek listeden katılımcıyı eğitime katılmasını sağlanacak. Bu şekilde Stratejik Planlama Eğitiminin kaliteli ve verimli geçmesi de sağlanmış olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..