Haber Galerisi

Balıkesir Hayvancılık Yatırımlarının Merkezi Olacak

15 Ocak 2016

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin girişimiyle Çevre Düzeni Planından kaynaklanan imar kısıtlamasının iyileştirilmesi, Balıkesir’deki hayvancılık yatırımlarının önü açılacak. Yapılan değişiklikle Balıkesir’de hayvancılık yatırımlarında yüzde 5 olan yapılaşma oranı, yüzde 40 seviyesine çıkartıldı.

Hayvancılık için en uygun iklim ve coğrafi şartlara sahip Güney Marmara Bölgesi artık büyük hayvancılık yatırımları için de cazip bir bölge haline geldi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevre Düzeni Planı kapsamında yürütülen çalışma sonucunda; 14 bin metrekare arazi üzerine yapılacak hayvancılık tesislerine getirilen yüzde 5’lik sınır, yeni düzenlemeyle yüzde 40 seviyesine çıkartıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi 2016 yılının ilk meclis toplantısında gündeme gelen konuyla ilgili açıklama yapan GMKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur yapılan düzenleme ile Balıkesir’deki hayvancılık yatırımlarının merkezi haline geleceği söyledi. Başkan Uğur, “Balıkesir tarım ve hayvancılık kentidir. Daha önce 1/100.000’lik planda hayvancılıkla ilgili yapılacak yatırımlarda yüzde 5’lik bir alana yatırımcılar tesisini inşa edebiliyordu. Kırsal Hizmetleri Daire Başkanlığımızın yaptığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik Bakanlığı düzeyinde yürütülen çalışmalar sonucunda en son alınan kararla 14 bin metrekare alanın yüzde 40’ı hayvancılık tesisi için kullanılabilecek. Yani 5 bin 600 metrekaresine hayvancılıkla ilgili tesis yapabilecek. 14 bin metrekare üzerinde ise yüzde 25. Bundan sonra Balıkesir’de hayvancılıkla ilgili yatırım yapmak isteyenlerin önündeki engel kalkmış oldu. Bu Balıkesir’deki hayvancılığın teşviki açısından da çok önemlidir. Komisyon üyelerimize, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..