Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Balıkesir Firmaları Enerji Verimliliği Danışman Şirketi Olma Yolunda

Enerji verimliliği danışman (EVD) şirketi olma yolunda adım atan Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD) Genel Sekreteri ve  Balıkesir firması Panopa Mühendislik kurucusu  Necmi Sezen, temaslarda bulunmak üzere Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ziyareti gerçekleştirdi.

GMKA 2015 İktisadi Kalkınma Mali Destek Programından destek alarak üretim kapasitesini başarılı bir şekilde artıran Bölge firması Panopa Mühendislik kurucusu Necmi Sezen, Bölgede enerji verimliliği konusunda kapasite geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere GMKA İmalat Sanayiinde Kurumsallaşma ve Dönüşüm Birimi ile istişarede bulundu.

“Enerji verimliliği danışman şirketleri ile bölgemizde ortak çalışma yapmak hedefimiz”

GMKA’nın 2021 yılı sonu itibari ile ilan ettiği “Enerji Verimliliği Mentörlük Programı”nın Değerlendirme Komisyonu üyesi olan Necmi Sezen Panopa Mühendislik ile başladığı süreç ve yol haritası hakkında, “Ülkemizin ve dünyanın hedef olarak koyduğu ve son yıllarda giderek önemi artan enerji verimliliği ve karbon ayak izinin azaltılması çabalarını dikkatle ve titizlikle takip ediyoruz. Son 10 yılı girişimci/imalatçı olmak üzere, 20 yıllık enerji sektörü tecrübemizi daha da kıymetlendirecek olan bu sahada girişimde bulunmak bizim için oldukça heyecan ve mutluluk verici bir girişim olacaktır.” diye konuştu

Başlayacakları yeni girişim ile enerji verimliliği danışman şirketleri ile Bölgede ortak çalışma yapmanın hedefleri olduğunu dile getiren Sezen, “Enerji sektöründe sahip olduğumuz kıymetli partnerlerimiz ile Bölgemizde hizmet veren işletmelere enerji ölçümü ve sonrasında verimlilik artışı sağlayacak proje önerileri ile destek olmayı planlıyoruz. Başladığımız bu yolda bizimle bilgi ve tecrübelerini paylaşan Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na da ayrıca teşekkür ederiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

“ Enerji konusunda önemli ortaklıkların kurulmasına katkı sağladık”

GMKA İmalat Sanayiinde Kurumsallaşma ve Dönüşüm Birimi uzmanı Dr. E. Burak Meriç görüşmede, “Bölgemizde olduğu gibi ülke genelinde de ajanslar daha çok hibe verme fonksiyonlarıyla tanınıyor. Güney Marmara Kalkınma Ajansı olarak bu kimliğimizden farklı fonksiyonlarımızı da ön plana çıkarmak için bir çaba içerisindeyiz. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın onay ve yönlendirmeleri ile birlikte Yönetim Kurulumuzun destekleriyle 2021 sonrasında özellikle “enerji” konusunda önemli ortaklıkların kurulmasına katkı sağladık. Panopa Mühendisliğin gerçekleştirdiği bu ziyarette de enerji verimliliği konusundaki birikimlerimiz paylaştık. Böylece Bölge firmalarımız yanında yalnızca hibe ile değil diğer konularda da geliştirdiğimiz kapasiteyle yanlarında olmaya devam ediyoruz.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

GMKA Güney Marmara Bölgesi’nde enerji verimliliği konusunda kapasite geliştirmesine katkı sağlayacak firmalar için daha farklı süreçler konusunda çalışmalarını sürdürüyor.