Haber Galerisi

Balıkesir EMITT’te Parladı

27 Ocak 2018

Dünyanın ve Türkiye'nin önemli fuarlarından Doğu Akdeniz ve Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 22’inci düzenlenerek İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. Balıkesir ve ilçelerinin standları büyük ilgi gördü. Balıkesir Valiliği ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) işbirliği ile yürütülen faaliyetler ile çok başarılı bir tanıtım organizasyon gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanını Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da katılım sağladığı ve açılışta konuşma yaptığı fuarda, Türkiye'nin dört bir yanından ve dünyadan turizmciler bir araya geldi. Dünyanın en büyük 5 turizm fuarı arasında gösterilen EMITT'te Balıkesir standında Balıkesir’in tarihi, kültürü ve yöresel zenginlikleri başarılı bir şekilde tanıtılırken ayrıca stantta birçok etkinlik ve organizasyon da yapıldı.

Sektör temsilcilerine, seyahat acenteleri ve tur operatörleri başta olmak üzere bütün konuklara Kazdağları, Ege’nin masmavi suları, termal kaynakları, mavi bayraklı plajları, tarihi, dünyaca ünlü zeytin ve zeytinyağlarına kadar bölgesel zenginlikler anlatıldı. İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve GMKA’nın koordinasyonluğunda hazırlanan standı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zekai Kafaoğlu, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Balıkesir’den birçok kurum temsilcisi ziyaret ederken; Havran, Marmara, Sındırgı ve Susurluk Belediyeleri, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Balıkesir’deki turizm acentaları ve tur operatörleri de stanttaki yerlerini aldılar.

1500 Tost ve 3000 Bardak Ayran Dağıtıldı

Balıkesir ve ilçeleri hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı fuarda, birçok yabancı ülke sektör temsilcileri ile de görüşmeler gerçekleşti. Yöresel kıyafetlerle defile de yapılırken halk oyunları gösterileri de yoğun ilgi gördü. Güreş gösterileri, Yağcıbedir halı dokuma tezgahı, Sındırgı Leyleği, dağıtılan 15 Temmuz anıtı maketleri ve höşmerim tatlısı tadımı gibi etkinlikler de gerçekleştirirken Susurluk Belediyesi de marka tescillerini aldığı meşhur 1500 Susurluk tostu ve 3000 bardak ayranını dağıtarak Balıkesir’in tanıtımına büyük katkı sağladı.

Balıkesir Standı Ulusal Medyadan Yoğun İlgi Gördü

Birçok ulusal ve yerel TV kanallarının da rağbet gösterdiği Balıkesir standında Kafaoğlu ile de röportajlar gerçekleştirilirken Kafaoğlu, röportajlarında Balıkesir’in doğal güzellikleri, yöresel zenginlikleri ve tarihi geçmişi ile önemli bir kent olduğundan bahsetti. İlimizdeki turizm değerlerini tanıtmak için burada bulunduklarından bahseden Kafaoğlu, Balıkesir'in zengin kültürünü ve marka ürünlerini tüm dünyaya etkin bir şekilde tanıtmak olduğundan söz etti. Stantta misafirlerini ağırlayan Kafaoğlu ayrıca halk oyunu ekibine katılarak bir süre halk oyunu oynayarak ekibe eşlik etti.

Dünya turizm sektörü liderlerinin Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda bir araya geldiği EMITT, 28 Ocak Pazar gününe kadar sürecek. Ulusal ve uluslararası birçok ülke etkinliklerinin de gerçekleştirileceği fuarda; paneller, oturumlar ve görüşmeler de gerçekleştirilecek. 85 ülkeden kurum ve kuruluşun katılım sağladığı fuara 60.000 kişiden fazla ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..