Haber Galerisi

Bakan Faruk Özlü’den Balıkesir’e Ziyaret

09 Kasım 2016

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir dizi ziyaret ve toplu açılışa katılmak üzere Balıkesir’e ziyaret gerçekleştirdi.

İlk Balıkesir Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Özlü'yü Balıkesir milletvekilleri, Vali Ersin Yazıcı, belediye başkanları ile protokol mensupları karşıladı. Valilik Şeref defterini imzalayan Bakan Özlü, ardında Vali Ersin Yazıcı ile makamında görüştü. Basına kapalı görüşmenin ardından Bakan Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Özlü, Balıkesir Üniversitesi Akademik yılı açılış törenine katılmak üzere valilikten ayrıldı.

Bakan Özlü, Balıkesir’de 4 Sanayi Kuruluşunun Açılışını Gerçekleştirdi.

Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde 4 fabrikayı ve Büyükşehir Belediyesi’nin OSB’de oluşturduğu İtfaiye Grup Amirliği binasını hizmete açtı.

Fabrikaların toplu açılışında konuşan Bakan Faruk Özlü, "Bugün Balıkesir’de 4 önemli fabrikanın açılışını yapıyoruz. Bu tesisleri ülkemize kazandıran Alimer, Ekosinerji, Trimline ve Best firmalarınıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Firmalarımıza başarılar, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum. Bu fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimize de kazasız belasız bir çalışma hayatı diliyorum. Bu fabrikalarımız, jeneratör, transformatör, elektrik panosu, modüler ofis sistemleri gibi katma değeri yüksek ürünler üretiyor. Burada üretilen ürünler, dünyanın hemen her yerine ihraç ediliyor. Ülkemizin işte böyle nitelikli ve ihracat potansiyeli yüksek yatırımlara çok ihtiyacı var. Balıkesir’in böyle değerli yatırımlarla büyümesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Biz her zaman şuna inandık. Ülke, kamu yatırımlarıyla büyümez. Kamu yatırımlarıyla ekonomi büyüsel bile, bu sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme olmaz. Büyüme, özel sektör eliyle olmalıdır. Bir ülke, özel sektörün yaptığı yatırımla, üretimle, ihracatla büyümelidir. İnsanların ekmek kapısı devletten ziyade özel sektör olmalıdır. Devlet küçülmeli ve özel sektör büyümelidir. Bu anlayışımız nedeniyle, özel sektörün önünü açmaya büyük önem veriyoruz. Girişimcilerin ve yatırımcıların önüne turkuaz halılar seriyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi gündem ne olursa olsun ekonomi yönetimi olarak, iş ve yatırım ortamını iyileştirecek adımlar atıyoruz. Ekonomi yönetimi olarak Türkiye’ye inanıyoruz ve güveniyoruz. Bizimle birlikte yerli ve yabancı yatırımcıların da Türkiye’ye inandığını ve güvendiğini görüyoruz. Bazı kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’ye çok haksız notlar veriyor. Ancak yatırımcılar onları dikkate almıyor. Yatırımcılar, Türkiye’nin nasıl büyük bir potansiyel taşıdığını biliyorlar" dedi.

"Sıra Üretim ve Reform Paketinde”

Bakan Özlü, Türkiye’yi dünyanın teknoloji merkezlerinden biri haline getireceklerini ifade ederek, "İleri teknoloji gerektiren ürünlerin tasarlandığı ve üretildiği bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Ar-Ge, tasarım ve markalaşma yoluyla daha yüksek katma değerli bir üretim yapısına geçiş yapmak istiyoruz. Bunu sağlamak için üniversitelerin ve özel sektörün Ar-Ge projelerine çok ciddi destekler sağlıyoruz. Bu Ar-Ge projelerinin ticarileşmesi için gerekli mekanizmaları da kuruyoruz. Bakanlık olarak nitelikli üretimi artırmak için gerçekten de çok büyük bir gayret içindeyiz. Bu yıl içinde Ar-Ge Reform Paketi’ni hayata geçirdik. Şimdi sıra Üretim Reform Paketi’nde. Bu paketle özellikle OSB’lere yönelik önemli adımlar atacağız. Sınai Mülkiyet Kanun tasarımızı yakında TBMM’de yasalaştıracağız. Türkiye’yi dördüncü sanayi devrimine en iyi şekilde hazırlamak için kamunun ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla bir platform kuracağız. Sanayide akıllı üretim sistemlerini kullanmak için gerekli politika araçlarını, bu platformda belirleyeceğiz. Ülkemizde yatırımı, üretimi, ihracatı, istihdamı artırmak için çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. İl protokolü ile birlikte kurdeleyi kesen Bakan Özlü, daha sonra OSB itfaiye ve 112 merkezini ziyaret etti. 

Bakan Özlü BAUN Akademik Eğitim Yılı Açılışına Katıldı

Balıkesir Üniversitesi 2016-2017 akademik eğitim yılı açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜBİTAK'ın yeniden yapılanacağını ifade etti. Balıkesir Üniversitesi’nin (BAUN) Akademik Yılı Açılış Töreni ve biz dizi program için Balıkesir’e gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ziyarette bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Genel Sekreteri Osman Yenidoğan ve Daire Başkanları tarafından karşılanan Bakan Özlü’ye Vali Ersin Yazıcı, Milletvekilleri Kasım Bostan, Sema Kırcı ve ilçe belediye başkanları eşlik etti.

"Daha fazla Ar-Ge projesi yapacağız"

Bakan Özlü, akademik yıl açılışında gençlere seslendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Bilgiye sahip olan güce de sahip olur. Bu gerçek, hayatın her alanında geçerlidir. En iyi teknoloji firmalarını çıkarmak için, en yeni bilgilere siz sahip olmalısınız. En iyi sporcuları yetiştirmek istiyorsanız, fizyoloji, beden eğitimi ve antrenman bilimi konusunda en kuşatıcı bilgilere siz sahip olmalısınız. Bu örnekleri artırabiliriz. Ülkemizin bütün sorunlarının çözümü bilgiyle olacak. Ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatta güçlü bir ülke haline gelmesi bilgiyle olacak. Ülkemizin teknolojide bir sıçrama yaşaması bilgiyle olacak. Bu yüzden üniversiteler çok önemli. Üniversiteler, her konunun merkezinde bulunuyor. Her sorunun çözümünde üniversitelerin üreteceği bilgiye ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Bakan Özlü sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bilim ve teknoloji ekosistemi çok geniş bir alana yayılıyor. Bilim ve teknoloji ekosistemimiz her geçen gün gelişiyor, güçleniyor. Ar-Ge harcamalarının artış hızına baktığımızda, dünyada ilk sıralarda gelen ülkelerden biri olduğumuzu görüyoruz. Geçtiğimiz yıl, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimize oranı, tarihimizde ilk defa yüzde 1’i geçti. Ancak burada duramayız ve durmayacağız. Gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi, milli gelir içinde Ar-Ge harcamalarının oranını yüzde 3’e çıkaracağız. Daha fazla Ar-Ge projesi yapacağız. Çok daha önemlisi, artık Ar-Ge projelerini daha yüksek oranda ticari ürüne dönüştüreceğiz. Bunları sağlamak için bilim ve teknoloji ekosistemini daha da iyileştirecek adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu yıl içinde, Ar-ge Reform Paketi’ni hayata geçirdik. Bu paketle birçok önemli adım attık. Mesela fen ve edebiyat bölümlerinden mezun olan gençlerimizin Ar-Ge merkezlerinde çalışmalarına destek olmaya başladık. Üniversite mezunu gençlerimizin yararlandığı Tekno girişim sermayesi desteğimizin başvuru şartlarını kolaylaştırdık. Destek miktarını 100 bin liradan 150 bin liraya çıkardık. İhtisas teknoparklarının kurulması için bir düzenleme yaptık. Ar-Ge projelerinde yer alan öğretim üyelerimizin de hem gelirlerini artırdık hem de bu gelirlerden alınan bazı vergileri kaldırdık veya oranlarını düşürdük"

TÜBİTAK yeniden yapılanacak

Bakan Faruk Özlü, TÜBİTAK'ın yeniden yapılanacağını anlattı. Bakan Özlü, "Mesela Sınai Mülkiyet Kanun Tasarımız, yakında TBMM’de yasalaşacak. Bu tasarıda da öğretim üyelerimizi ilgilendiren önemli düzenlemeler bulunuyor. Bundan sonra üniversitelerde gerçekleşen buluşların ve tasarımların hak sahipliğini üniversitelere bırakacağız. Ancak bunlar ticarileşirse, patentlerden elde edilen gelirlerin üçte birini buluşçuya, tasarımlardan elde edilen gelirin ise yarısını tasarımcıya vereceğiz. Yine TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırarak, üniversitelere ve özel sektöre daha etkin destekler sağlayan bir kurum haline dönüştüreceğiz. Sizlerle birlikte, her alanda çok daha güçlü ve başarılı üniversiteler inşa edeceğiz. Ancak mesele sadece binalarla, kaynaklarla, parayla, maddi imkanlarla çözülmüyor. Zihniyeti, vizyonu, yönetim esaslarını doğru şekilde oluşturmak, bütün maddi unsurlardan daha önemlidir. Biliyorsunuz, son KHK’da, üniversitelere büyük zarar veren rektörlük seçimlerini kaldırdık. Ancak iş burada bitmedi. İnşallah kapsamlı bir yükseköğretim reformunu da hayata geçireceğiz. Çok daha önemlisi, Başkanlık sistemine geçerek, daha özgür ve şeffaf, daha demokratik ve daha etkin yönetilen bir Türkiye’ye kavuşacağız. Böylece Türkiye’nin gücüne güç, hızına da hız katacağız" dedi.

Özlü Mega Projeleri İnceledi

Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Bakan Özlü’ye, belediye hizmet binası giriş katında sergilenen mega projelerin maketlerini gösteren Başkan Uğur, projeler hakkında bilgiler verdi. Mega Projelerin MIPIM Fuarı’nda sergilendiğini söyleyen Başkan Uğur, projelere uluslararası dev şirketlerin talip olduğunu söyledi. Bakan Özlü’de Başkan Uğur’a projelerden ötürü teşekkür ederek Türkiye’yi dünyada en iyi şekilde tanıtan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. 

Daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin şeref defterini imzalayan Bakan Özlü’ye Başkan Uğur tarafından zeytinyağı, Yağcıbedir halısı ve Büyükşehir tarafından özel olarak Darphaneye bastırılan hatıra para hediye edildi. Kısa ziyaretin ardından Vali Yazıcı, Başkan Uğur ve beraberindekiler ile birlikte Yeni sanayi Sitesi Camii’nde Cuma Namazı kıldıktan sonra yeniden belediyeye gelerek kendisi için düzenlenen öğle yemeğine katıldı. Bakan özlü daha sonra Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen açılış törenlerine katıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..