Haber Galerisi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Heyetinin Çanakkale Ziyareti

30 Temmuz 2018

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan yaklaşık 8 Milyon Avro bütçeli “Renewable Youth Energy / RE-YOU (Yenilenebilir Gençlik Enerjisi / Yeniden Sen) Operasyonu” kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkililerinden oluşan heyet, Operasyonda yer alacak proje ekipleriyle Operasyon hakkında değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki uygulama yerini ziyaret etti.

Değerlendirme toplantısına; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşar, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot ve Bölüm personellerinden Program Yöneticisi Irene Zissimos, Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı, Sosyal Politika ve İstihdam Sektör Yöneticisi Ahmet Karan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve diğer Üniversite yetkilileri, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Sakarya ve diğer Üniversite yetkilileri, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç ve diğer Ajans yetkilileri katılım sağladı.

Toplantı GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı ve ardından GMKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Uzmanı Emine Aktuğ tarafından Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyonu tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Sunum sonrasında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkilileri tarafından yöneltilen sorular Operasyonda yer alacak proje ekibi üyeleri tarafından cevaplandı.

Toplantı sonrasında Operasyonun uygulama yerini görmek için Eğitim Merkezi binası toplantıya katılım sağlayan ekip ile birlikte bir ziyaret gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında alınacak olan yenilenebilir enerji eğitim kitleri ve ilgili ekipmanlar için ayrılmış olan rüzgar, fotovoltaik ve biyogaz enerjisi eğitim birimlerine ait olan alanlar kontrol edildi.

Program, Delegasyon ve ilgili proje ekibi üyelerinin Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı da ziyaret etmesiyle devam etti. Çanakkale Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıda Operasyon süreci ve gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı ile alakalı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirme sonrası Orhan Tavlı Operasyon hakkındaki görüşlerini dile getirdi ve Delegasyon yetkililerine Çanakkale’nin potansiyeli ile alakalı bilgiler verdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..