Haber Galerisi

“Akıl ve Zekâ Oyunları” Teknik Destek Projesi İçin Çanakkale’de İmza Töreni

28 Kasım 2016

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2016 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Eylül - Ekim Dönemine ait yapılan başvurulardan teknik destek almaya hak kazanan, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait “Akıl ve Zekâ Oyunları” projesi için GMKA Çanakkale Yatırım Destek Ofisi’nde imza töreni düzenlendi.

Törende projeyi Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr.Kasım Özek ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş imzaladı. İmza törenine GMKA Çanakkale Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Recai Başaran ve İl Milli Eğitim yetkilileri de katıldı.

Proje kapsamında Çanakkale genelindeki 15 ortaokul öğretmenine Akıl ve Zeka Oyunları sertifika eğitimi verilecek. Bu eğitimi alan öğretmenlerin kendi okullarında seçmeli derslerde ders vermeleri, okul kulüpleri, yetiştirme ve destekleme kursu açmaları bekleniyor. Sonuç olarak zekâ oyunlarına tarihten örnekler, zekâ oyunları eğitiminin genel amacı, zekâ oyunları eğitiminde temel öğeler, zekâ oyunlarını sınıflandırma, Türkiye’de zekâ oyunları yarışmaları ile ilgili genel bilgiler ile bunlara ek olarak “Akıl Oyunları ve İşlem Oyunları” kapsamında; sudoku, işlem oyunları, hafıza oyunları, sözcük oyunları, strateji oyunları, mekanik oyunları başlığı adı altında bir çok dala ayrılmış onlarca zeka oyunları eğitimleri verilmesi de hedefleniyor.

Projede, öğrencilerin problem durumlarında inceleme ve araştırmaya konu olabilecek yönleri, özellikleri belirlemeleri ve ilgili yeterliliklerini problemin çözümü doğrultusunda kurma, model geliştirme oluşturma, problemi ortaya koyma ve çözme gibi üst düzey zihinsel beceri ve kapasitelerin kullanılmasını geliştirmek üzere eğitmenlerin donanımlı hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

Eğitim toplam 40 saat sürecek. Program sonunda eğitmenlere Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu onaylı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen “Zeka Oyunları Eğitmen Sertifikası” verilecek.  

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..