Haber Galerisi

8. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi Gerçekleştirildi

08 Mayıs 2018

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) olarak katılım sağladığımız, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, Türkiye Sağlık Turizmi Derneği tarafından ilki 2008 yılında olmak üzere bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi; Türkiye’nin sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımı, sektörün gelişimi ve ülkemizin bu alanda dünya genelinde aldığı payın artırılmasına katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Enginer Birdal, kongrede sağlık turizminin sorunlarını, yurt dışından gelen misafirlere de Türkiye'de gelişen sağlık turizmini anlatıp ilerisi için ülkeler arasında neler yapılabileceğini söyledi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy ve Belediye Başkanı Özer Kayalı da kongreye ilişkin konuşma yaptı. Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ve İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz da programa katıldı.

Kongre kapsamında 14 panel ve 11 bildiri oturumu gerçekleştirildi. Oturumlarda 13 ülke ve 30 farklı üniversiteden 58 panelist yer alarak sağlık turizminin bütün bileşenleriyle ele alınmasına katkı sunuldu. Ayrıca kongreye İran, Bosna - Hersek, Kırgızistan, Ukrayna gibi ülkeler heyet olarak katılım sağladı. Bu ülkelerin yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Arnavutluk gibi 50 farklı ülkeden 350’nin üzerinde katılımcı da kongreye iştirak etti. Etkinliğin katılımcı profilini; sağlık temsilcileri, öğretim görevlileri, hastaneler, klinikler, oteller, kalkınma ajansları gibi çeşitli alanlarda yer alan kişi ve kurumlar oluşturdu.

Kongrede Balıkesir ve Çanakkale Turizmi Tanıtıldı

Balıkesir ve Çanakkale illerimizin termal turizm başta olmak üzere; sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımının yapılması, illerimizin iş ve yatırım ortamı hakkında bilgi verilmesi, etkinliğe katılım sağlayan ulusal ve uluslararası düzeydeki çeşitli paydaşlar ile görüşmeler yapılarak işbirliği çalışmaları yürütülmesi ve faydalı bulunması durumunda bu tür organizasyonların bölgemize çekilmesi adına çalışmalar yapmak üzere, GMKA olarak her iki ilimize ait bölümlerden oluşan bir stant ile katılım sağladı.

Ulusal ve uluslararası düzeyde katılım sağlayan çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen GMKA standında; ziyaretçiler ile bölge illerimizin sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımı, illerimizin iş ve yatırım ortamı ve olası işbirliği çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Bunların yanı sıra Ajans Uzmanı Onur Atılgan tarafından 5 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen “Sağlık Turizminde Termal Turizm” adlı panelde “Güney Marmara’da Termal Turizm” konulu bir sunum yapılarak Balıkesir ve Çanakkale illerimizin termal turizm potansiyelinin tanıtımı gerçekleştirdi. Ayrıca oturuma katılım sağlayan kişilere 9-10 Mayıs 2018 tarihlerinde Edremit’te gerçekleştirilecek olan Balıkesir Yatırım Günleri hakkında kısa bir bilgilendirme de yapıldı.  Kongre 6 Mayıs'ta sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..