Haber Galerisi

5. Balıkesir İstihdam Fuarı Gerçekleşti

25 Nisan 2018

Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) iş birliğiyle düzenlenen "5. Balıkesir İstihdam Fuarı" açıldı.

Gala Yaşam ve Aktivite Merkezi’nde açılan İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’na bu yıl 58 firma stant açtı. Şirket yetkilileri fuarın ilk gününde kendilerine iş başvurusunda bulunan vatandaşlarla görüşme imkanı buldu. İki gün süren fuarın yüzlerce kişiye iş imkanı yaratması bekleniyor.

Başvuru Yoğun Oldu

İstihdam Fuarı kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne alınacak geçici işçiler için büyük bir talep oldu. Vatandaşlar iş başvurusunda bulunabilmek için gün boyu form doldurarak yetkililere teslim etti. İŞKUR’a yapılan başvurular sonrasında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde park ve bahçeler müdürlüğünde çalıştırılmak üzere eleman alımı yapılacağı öğrenildi.

İstihdam Seferberliği Devam Ediyor

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde ilk olarak İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı konuştu. Balcı istihdamın önemine değinerek şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde istihdam seferberliği çalışmaları 2017 yılı başında başlatılmış ve 2017 yılsonunda meyvelerini vermiştir. Aynı çalışma +2 istihdam şeklinde 2018 yılında da devam etmektedir. Bu fuar çalışmamızla istihdam seferberliğine de katkı sunularak işverenlerimizle, işverenlerimizin ihtiyaç duyduğu işgücünü 2 gün boyunca fuar alanımızda buluşturacağız.

Fuar Amacına Ulaşacak

Önceki yıllarda yapmış olduğumuz fuar çalışmaları sonrasında yüzlerce iş arayan vatandaşımız fuar katılımcısı işverenlerimizde işe yerleşmiştir. Bu yılda aynı şekilde önemli bir iş yerleştirme rakamına ulaşılacağı ümidini taşıyoruz. Yine aynı şekilde yeni mezun olacak yüzlerce öğrencimiz belki de ilk defa işverenlerle yüz yüze görüşecek ve iş hayatına ilk adımlarını bu fuarla atacaklardır.

Firmalar İşgücü İhtiyaçlarını Buradan Sağlayacaklar

Bugünkü fuarımızda başta ilimize yeni yatırım yapan firmalarımız olmak üzere toplam 58 özel sektör işvereni ve 6 kamu kurumu ile 2 STK stant açmaktadır. Fuara katılan özel sektör firmalarımızın tamamı 50 üzerinde işçi çalıştıran orta ve büyük ölçekli firmalardır ve bu firmalarımızın büyük bir kısmının işgücü ihtiyacı bulunmakta olup, işgücü ihtiyaçlarını İŞKUR ve fuarımız aracılığı ile karşılayacaklardır.”

Balıkesir İstihdam Rekoru Kırdı

Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kavak ise fuarın açılmasında emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek şunları ifade etti:

“5’inci istihdam fuarımızın Balıkesir’e, Türkiye’ye hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Balıkesir’i Sayın Valimizin nezdinde bir daha öncelikle kutlamak gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret fişeğini ateşlediği Milli İstihdam Seferberliği çerçevesinde Balıkesir 15 bin kişilik bir artı istihdam hedefini çok çok aşmış ve 20 binlerin üzerinde bir artı istihdam yakalamak suretiyle bu çorbada önemli miktarda katkısı olmuş ilimiz. Bu nedenle bütün Balıkesir’in sanayicisini, tüccarını, iş adamlarını, esnaflarını, istihdama katkı sunanları tebrik etmek istiyorum.

Her Yıl 30 Büyükşehirin Tamamında Bu Fuarları Yapıyoruz

Hakikaten dünyanın en önemli sorunu olan işsizlikle mücadelede en önemli merhalelerinden biri olan bu tür etkinliklerle birlikte iş gücü piyasasını arz ve talep taraflarını bir arada bulundurmak, bir araya getirmek, buluşturmak çok çok önemli. Biz İŞKUR olarak geçtiğimiz 5-6 yıllık süreç içerisinde tüm illerimizde kariyer günleri ve istihdam fuarları etkinlikleri düzenlemeyi geleneksel hale getirmiş durumdayız. Her yıl 30 büyükşehrimizin tamamında istihdam fuarlarımız, diğer illerimizde ise kariyer günlerini gerçekleştirmek suretiyle işgücü piyasasının sosyal taraflarını aynı çatı altında buluşturma imkânını sağlamaya gayret ediyoruz. İşgücü piyasasının en temel sorunlarından biri nitelikli işgücünü ortaya koyup, işgücü piyasasında arz ve talebi yeti ve yetenek anlamında buluşturabilmek. Bu anlamda etkinlikleri güçlü bir düzeye geliştirmek için işgücü piyasasıyla eğitim istihdam ilişkisinin sağlanması büyük önem arz ediyor. Bu anlamda da gerek Milli Eğitim Bakanlığıyla gerek YÖK ile hazırlamış olduğumuz çeşitli protokolle, yaptığımız çeşitli çalışmalarla işgücü piyasasının sosyal taraflarının daha sağlıklı şartlarda buluşmasına öncülük etmeye gayret ediyoruz. İşte bu seferberliğin sonucunda Türkiye İş Kurumu 2017 yılında bir tarihi rekoru da bünyesine geçirmiş oldu. Biz tarihimizde ilk defa 1 milyonun üzerinde bir kişinin istihdamını sağlamak suretiyle işgücü piyasasına katkı sunduk ve 2017 yılında 1 milyon 57 bin 299 vatandaşımız İŞKUR sayesinde iş sahibi, aş sahibi olma fırsatını yakaladı.

Desteğimiz Devam Edecek

14 Aralık 2017 tarihinde yine Cumhurbaşkanımız himayelerinde düzenlediğimiz istihdam şurasında 2018 yılına ilişkin olarak istihdamı daha da güçlendirmek maksadıyla bu istihdam seferberliğinin ikinci aşaması başlamış oldu. 2018 yılında artık hedeflerimiz hem ülke olarak hem İŞKUR olarak hem kurum ve kuruluşlar olarak daha yükse, daha ciddi. İşte bu ciddiyeti yerine getirmek anlamında İŞKUR olarak da biz istihdamın önündeki engellerin aşılması anlamında yeni yeni teşvik sistemiyle, yeni yeni katkı sistemleriyle işgücü piyasasına yeni bir soluk getirmek gayretindeyiz. Ve bu anlamdaki yasal düzenlememizle birlikte yeni istihdam teşviklerimiz yürürlüğe girmiş durumda. Geçtiğimiz yıl uygulanan artı istihdam teşvikimiz daha yükselerek 2018 yılında devam edecek. 2018 yılında ilk defa esnaf kardeşlerimize 1 ila 3 arasında işçi çalıştıran esnaf kardeşlerimize de bir senden bir benden mottosuyla getirdiğimiz yeni bir istihdam teşvik modelimiz de söz konusu. Bu anlamda her şey dâhil sistemle diyebileceğimiz bir metotla 1 ve 3 arasında işçi çalıştıran işyerlerimiz, imalat sanayinde çalışan işyerlerimiz 2018 yılında işe aldıkları bir kişiyi 1 ay maaşını primini her şeyini İŞKUR olarak biz karşılayacağız, ikinci ay da işveren kendisi karşılayacak. Yani bir yılın 6 ayı İŞKUR’dan 6 ayı işverenden.

İstihdam 15 Yılda Yüzde 50 Arttı

Yine Türkiye’nin son yıllarda kadın istihdamı konusundaki açtığı çığır dünyada eşi ve benzerine rastlanmayan örnekler ortaya koymuş. Türkiye kadın istihdamında işgücüne katılma oranını son 15 yıl içerisinde yüzde 50 oranında artırmış bir ülke. Ve bu anlamda ikinci bir örneği dünyada yok. Ne kadar övünsek azdır. Yine kadın istihdam oranını artırmak anlamında 2018 yılında bizim imalat sanayindeki işbaşı eğitim kursları ve mesleki eğitim kurslarımıza katılan kadınlarımız için 2-5 yaş arasında çocukları var ise bunlara aylık 400 TL’lik bir bakım desteğini sağlamakla birlikte onların önemli bir istihdam konusundaki engellerini de ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bunun dışında da yeni getirdiğimiz yöntemlerle, yeni getirdiğimiz ilave katkılarla istihdamın yolu inşallah çok iyi bir şekilde aşılacaktır. 2018 hedeflerimiz güçlü, el birlikteliğiyle bu önemli yolda önemli mesafeleri alacağız diye düşünüyorum. Fuara katılan 58 firmamıza çok çok teşekkür ediyorum.”

İşkur Önemli Faaliyet Yürütüyor

İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın katılımcıları arasında yer alan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir şunları kaydetti:

“İŞKUR önemli bir faaliyet yürütüyor. İsmi üzerinde işini kurmak isteyenlere eğitim veriyor, diğer taraftan da bizim eğittiklerimize işverenlere karşı karşıya getiriyor. Bunu önemsiyoruz. İŞKUR böyle bir fuarla, işgücüyle işverenleri karşı karşıya getiriyor. Dolayısıyla herkes bu konuda memnuniyetle işini elde etmiş oluyor. Bu yüzden ben İŞKUR Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.”

Balıkesir Üzerine Düşeni Yapıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise istihdamın büyüme olduğunu dile getirdi. Kafaoğlu şunları söyledi:

“İstihdam önemli. İstihdam demek iş demek, aş demek, ev demek, kalkınma demek, büyüme demek. İstihdam bunların hepsini kapsıyor. İstihdam sayesinde Türkiye bu sene yüzde 7.4 büyüdü. Avrupa Birliği ülkelerinin büyümesi yüzde 2.4. Bunların 3 katı büyümüşüz. Buna istihdamın çok büyük katkı sağladığına ben yürekten inanıyorum. Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’in de hedefleri artırdığını görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu hedeflere Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedefler var. 2023, 2053, 2071 hedefleri Balıkesir bu konuda üzerine düşeni yapıyor. Bundan sonra da yapmaya devam edecek. Bu fuarın açılmasında emeği geçen bütün paydaşları kutluyorum.”

Kalifiye Eleman Arayanla İşçi Buluştu

Vali Erzin Yazıcı da açılış töreninde yaptığı konuşmada istihdama katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Vali Yazıcı şunları ifade etti:

“Tabi ki İŞKUR Müdürlüğümüzle birlikte Büyükşehir, üniversitemiz ve Kalkınma Ajansının da bu organizasyonda büyük katkısı oldu. Ama hepsinin yanı sıra katılım gösteren 58 firmayı da özellikle ilgi gösterdikleri için, duyarlı oldukları için hepinizin huzurunda tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür fuarlarla kalifiye eleman, aranan eleman, aranan elemanla istihdam alanlarının daha doğrusu işletmelerin buluştuğu bu güzel fuarlarla Türkiye yoluna devam edecek.

Her İşin Merkezinde İnsan Var

Her işin merkezinde insan var. Ne yaparsak yapalım, ne üretirsek üretelim, her işin merkezinde insan var. Şimdi hepiniz muhtemelen TV’ler görmüşsünüzdür. Geçen hafta bir robot geldi Türkiye’ye. Şov yaptı, basın toplantısı yaptı. Ona şöyle bir soru sordular: Robotlar insanların yerini alacakmış. Endüstri 4.0’da böyle deniyor. Harika bir cevap verdi. Dedi ki; Ona Genel Müdürler karar veriyor. Dolayısıyla insan olmadan hiçbir şey olmaz. Robotlar gelecekler, bize yardımcı olacaklar ama biz en azından mutlak suretle yönetici olacağız, belirleyici olacağız, yönlendirici olacağız. Dolayısıyla bedenen yapılan işlerde insana ihtiyaç gelecekte azalsa bile kafa ile yaptığımız işlerde asla bir eksilme olmayacağını düşünüyorum. Geleceğe hazır olalım. Bilim çağına, bilim dünyasına hazır olalım. Sevgili gençler lütfen ama lütfen öncelikle kendiniz için sonra bu millet için ne gerekiyorsa onu yapınız, oyunu kuralına göre oynayınız. Bilesiniz ki gereğini yaptığınızda sonuç her zaman Allah’ın izniyle lehimize olur. Hayırlara vesile olsun. Bol gencimizin istihdamına vesile olsun.” diyerek sözlerine son verdi.

Fuarın ayrıca Kişisel Gelişim Uzmanı Tuğba Çal Çavdar verdiği seminerde “Sürdürülebilir Kişisel Gelişim İçin” konulu konuşma yaparken fuarın ikinci gününde ise yine Kişisel Gelişim Uzmanı Mumin Sekman da ziyaretçilere sunum eşliğinde bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşma sonunda Balıkesir İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı’nın yanı sıra bazı yönetici ve akademisyenlerle birlikte Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç katılımcılara katılım sertifikalarını takdim etti. Toplu hatıra fotoğraf çekiminin ardından fuar sona erdi.              

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..