Haber Galerisi

34 Personele Validasyon ve Ölçüm Belirsizliği Eğitimi Verildi

02 Mart 2017

Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın (GMKA) Teknik Destek Programı kapsamında desteklediği "Kimyasal Analizlerde Metot Validasyonu, Ölçümlerin İzlenebilirliği ve Ölçüm Belirsizliği Eğitimi" 34 personele verildi.

Çanakkale Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü Eğitim Salonunda Laboratuvar Personelinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim, İndata Akademi'nin eğitimcisi Zekiye Ayhan tarafından verildi. Eğitimde TS EN ISO/IEC 17025 standardı kapsamında Kimyasal Analizlerde Validasyon çalışmalarının nasıl gerçekleştirileceği, hangi parametrelerinin yapılması gerektiği, laboratuvarın teknik açıdan doğru ve güvenilir sonuçlar üretme kabiliyeti sağlaması açısından ortaya koyması gereken şartların neler olduğu konuları ayrıntılarıyla anlatıldı. Ayrıca Validasyon çalışmalarında elde edilen veriler neticesinde ölçüm belirsizliği hesaplamalarının nasıl gerçekleştirileceği ve ölçümlerin nasıl izleneceği de örnekleme çalışmalarıyla personele aktarıldı. Katılımcıların sorularıyla interaktif bir şekilde bir gerçekleşen eğitimin sunum aralarında soru sorma imkânı bulan katılımcılar detaylı fikir alışverişinde bulundular. Çanakkale Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nde görevli 34 personelinin bu eğitimden faydalandığı gelen bilgiler arasında yer aldı.

Programın sonunda düzenlenen sertifika töreninde bir konuşma yapan Kurum Müdürü Mustafa Uçar, Güney Marmara Kalkınma Ajansına, eğitimci Zekiye Ayhan'a ve projeyi hazırlayan İç Kontrol Birimine, eğitimin Çanakkale ve bölgeye hizmet sunan Laboratuvar için önemine dikkat çekerek bu fırsatı sunduğu için teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..