Haber Galerisi

2015’in son Kalkınma Kurulu Çanakkale’de Yapıldı

04 Ocak 2016

Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2. Kalkınma Kurulu 30 Aralık Çarşamba günü Çanakkale Kolin Otel’de yapıldı. Toplantıya 65 Kalkınma Kurulu üyesi katılırken, toplantıda Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ile birlikte İmalat Sanayi ve  Dış Ticaret Stratejisi ve Eylem Planı odak grup çalışması yapıldı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) danışma organı olan Kalkınma Kurulu’nun 2015 yılı son toplantısı Çanakkale’de yapıldı. Toplantıya, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Kalkınma Kurulu Başkanı ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir ve Çanakkale’den Kalkınma Kurulu üyeleri ve Bölgemizde faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri katıldı.

Toplantının ilk konuşmasını Kalkınma Kurulu Başkanı ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir yaptı. Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özdemir, Kalkınma Kurulu’nun bölge için işbirliğini geliştiren ve yönetişim yaklaşımının en önemli organlarından biri olduğunu altını çizerek “Bölgemizde kalkınmanın daha fazla ivme kazanması yeni yatırımlar çekilmesi, AB gibi dış finansman kaynaklarının kullanılması ve bölgemizde üniversite, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğinin tesis edilmesiyle mümkün olacaktır” dedi.

Prof. Dr. Kerim Özdemir’in konuşmasından sonra kürsüye gelen Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Esra Kocabaş, konuşmasında Kalkınma Kurulu toplantılarına önemine değinirken, üyelerle yeni bir bilgiyi paylaştı. Kocabaş, “Çok kısa bir süre önce Ajansımızın Avrupa Birliği’ne hazırladığı Gıda Kümelenmesiyle ilgili projemiz destek aldı. Bu proje ile bölgemizde Gıda Kümesi kurma çalışmalarına ilk adımı attık. Bu proje ile bölgemizde Güney Marmara Gıda Kümesini kurmak ve diğer sektörlerdeki kümelenme girişimlerine örnek olmayı hedefliyoruz” dedi. Kocabaş, Kalkınma Kurulundaki tüm işletme ve kurumları AB’den destek alınan bu projeye dâhil olmaya davet etti.

Genel Sekreter Esra Kocabaş’tan sonra ise davetli konuşmacı olarak Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Kale Grubu Teknik Grup Başkanı Osman Okyay kürsüye gelerek birer konuşma yaptılar.

Toplantıya İmalat Sanayi Stratejisi ve Eylem Planı (İSSEP) ile Dış Ticaret Stratejisi ve Eylem Planı (DTSEP) Odak Grup Toplantıları ile devam edildi. Toplantının moderatörlüğünü GMKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Osman Erol İnce yürüttü. 

Toplantı, Ajansın Dört Mevsim Güney Marmara fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan 60 fotoğraftan oluşan Dört Mevsim Güney Marmara Fotoğraf Sergisi’nin Çanakkale 17 Burda AVM’de gerçekleştirilen açılışıyla son buldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..