Haber Galerisi

11. Kalkınma Planı Hazırlık Toplantısı Çanakkale'de Gerçekleştirildi

21 Şubat 2018

Çanakkale Valiliği öncülüğünde ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) koordinasyonluğunda kamu ve özel kesim kuruluşları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı 11’inci Kalkınma Planı ‘Geleceği Birlikte Planlayalım’ Çanakkale İl Toplantısı gerçekleştirildi.

11’inci Kalkınma Planı ‘Geleceği Birlikte Planlayalım’ Çanakkale İl Toplantısı’na, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, protokol üyeleri, kaymakamlar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

11’inci Kalkınma Planı için Kalkınma Bakanlığı’nın toplumun tüm kesimlerin görüşlerinin alındığı toplantıda Çanakkale’nin önümüzdeki yakın dönem planları ele alındı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende GMKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’da bir konuşma gerçekleştirdi. Tavlı, “11. Kalkınma Planı Hazırlıkları 2019-2023 dönemi için Kalkınma Bakanlığı tarafından 2023 vizyonu doğrultusunda, ülkemizin kalkınma hedeflerini daha ileriye taşıyacak üzere hazırlanmaktadır. Yaygın bir toplumsal katılımın sağlanması önem arz etmektedir. Yerel paydaşlarımızın, kadınlarımızın, gençlerimizin ve vatandaşlarımızın kalkınma planı sürecine doğrudan dahil olması önceliktir. Geleceği hep birlikte planlayacağız.” diye konuştu.  Afrin’de gerçekleşen Zeytin Dalı harekatına da değinen Tavlı operasyona katılan tüm Mehmetçiklere başarılar dilerken birlik ve beraberlik mesajı verdi.

“Plana doğrudan katkı sağlamış olacağız”

Vali Tavlı’nın konuşmasının ardından 11’inci Kalkınma Planı ve hazırlık çalışmaları hakkında bilgi veren Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Cansu Atılgan, kalkınma planlarının ülkemizin vizyonunu ortaya koyan, 5 yıllık dönemde gelecek hedeflerini ortaya koyan ve planlama hiyerarşisinde en üst seviyede bulunan politika dokümanları olduğunu belirtti. Atılgan, 11’inci Kalkınma Planımızın hazırlıklarının Kalkınma Bakanlığınca başladığını belirterek “Çanakkale’de bugün yaptığımız toplantı gibi 81 ilimizin her birinde bu toplantılar yapılacak. Bugün ülkemizin önümüzdeki 5 yıllık vizyonunu ortaya koyabilmek için hep birlikte stratejiler geliştireceğiz, politikalar geliştireceğiz. Burada geliştirdiğimiz stratejiler, politikalar raporlanacak, Kalkınma Bakanlığına gönderilecek ve 11’inci Kalkınma Planımızın hazırlıklarında kullanılacak. Doğrudan bugün burada planımıza katkı sağlamış olacağız.” diyerek konuşmasına son vererek Bölge hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından interaktif oylama sonucunda öncelikler belirlenerek bu öncelikler masalarda tartışıldı.

Oylama sonucunda bazı masalarda ayrıca kadınlar ve gençlere özel oturumlar da yapıldı. Troia 2018 Kültür ve Turizm Yılı gündemi ile kurulan Troia masasında da Troia için değerlendirmeler gerçekleştirildi. 11. Kalkınma Planı hazırlıkları doğrultusunda ayrıca Kalkınma Bakanlığı veya GMKA web sitelerinde yer alan Vatandaş Anketi’ne katılarak sürece katılım sağlanmakta.

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..