TKDK 2014-2020 IPARD Programı (IPARD II Dönemi)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 12 Haziran 2017 tarihinde İkinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.

Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir.

Programın Kaynağı

Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.

Desteklenecek Tedbirler ve Destek Bütçesi

Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında sadece “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir.

Desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi şu şekildedir;

 

TEDBİR ADI

SEKTÖR KODU

 

SEKTÖR ADI

DESTEK ORANI

TOPLAM DESTEK BÜTÇESİ (AVRO)

 

 

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103)

103-1

Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

 

 

 

 

 

 

%50

 

 

 

 

 

 

122.177.559,21

 

103-2

Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

 

103-3

Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

 

103-4

Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

 

103-5

Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Başvuru Yapılacak İller

Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller aşağıdadır.

Destek Almak Amacıyla Başvuruların Yapılacağı ve Yatırımın Uygulanacağı İller

Afyonkarahisar Ağrı

Aksaray Amasya Ankara Ardahan Aydın

Balıkesir Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli

Diyarbakır Elazığ Erzincan Erzurum Giresun Hatay Isparta

Kahramanmaraş Karaman

Kars Kastamonu Konya Kütahya Malatya

Manisa Mardin Mersin Muş Nevşehir Ordu Samsun

Sivas Şanlıurfa Tokat Trabzon Uşak Van Yozgat

 

Başvuru Tarihleri

Başvurular 06.09.2017 tarihi saat 09:00’dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 26.09.2017 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 28.09.2017, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Yatırım Süreleri

İkinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 (on sekiz) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.

Başvurular ile İlgili Bilgiler

2014-2020 IPARD Programının güncel hali, Bakanlığın (www.tarim.gov.tr) ve Kurumun internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir.

Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 2.0) Kurumun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.

Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurum tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, kurumun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir.