Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri Artık E-Devlet'te

KOSGEB’in 2010 yılından bu yana yeni girişimcilere sağlanan destekleme mekanizmasında, 2019 yılı itibariyle makro politika dokümanlarında yer alan hedefler doğrultusunda değişiklik yapılmıştı. KOSGEB tarafından yeni program uygulamaya konulurken; sekiz yıldır uygulanan diğer programlardan elde edilen tecrübe ile günümüz ihtiyaçlarını ve ulusal hedeflerimizi karşılama noktasında daha esnek, destek sağlarken seçici, ilgili hedef kitlenin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte bir program tasarlanmıştır.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında yürürlüğe alınan Yeni Girişimci Programı kapsamında geleneksel girişimci ve ileri girişimci sınıflandırması ile girişimcilere faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda 370.000TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlanabilecektir. Girişimcilerin 50.000TL’ye kadar geri ödemesiz, 100.000TL’ye kadar geri ödemeli destek kullanabildikleri destek mekanizması oluşturulmuştur. Yapılan bu düzenleme ve girişimci adaylarından gelen yoğun talep doğrultusunda; girişimcilik eğitimleri de programda yer alan hedef kitle bölümlendirmesine göre baştan tasarlanmıştır.

KOSGEB – Anadolu Üniversitesi işbirliği ve alanında seçkin akademisyenlerin katkıları ile KOSGEB Girişimcilik El Kitabı hazırlanarak basılmış ve ayrıca Girişimcilik Eğitimi, uzaktan eğitim sistemi ile e-devlet üzerinden erişim sağlanabilecek şekilde tüm vatandaşlarımızın istifadesine açılmıştır.

Geçtiğimiz dönemde Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve KOSGEB arasındaki işbirliği protokolü doğrultusunda Ajansımız tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine ile birçok girişimci adayı katılım göstermiş ve belgelerini almıştır. Bu düzenlemeyle artık Ajans ve diğer kurum tarafından uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmesi dönemi sona ermiş olup girişimci adayları e-devlet üzerinden eğitimlerini alabileceklerdir. Söz konusu uygulama aynı zamanda Cumhurbaşkanlığımızca hassasiyetle takibi yürütülen Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi (BAMS) çalışmaları kapsamında önemli bir açılım olmuştur.

KOSGEB e-akademi uzaktan eğitim sistemine lms.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.