Jeotermal Sondaj Faaliyetlerine Destek

30 Temmuz 2018

Jeotermal araştırma ve geliştirme, yalnızca sondaj için yüksek sermaye harcamaları gerektiren güç üretimi için doğrulanabilecek doğal kaynağa ilişkin belirsizlik nedeniyle, yüksek riskli bir yatırımdır. MTA araştırma ve lisans verme faaliyetlerini sınırlandırmış olup, an itibariyle yatırımcılar lisans alanına ilişkin haklarını elde ettikten sonra araştırma riskinin %100’ünü finanse etmek zorundadırlar. Hatta, birçok farklı ülkede olduğu gibi, jeotermal kaynak doğrulanıp enerji tesisinin inşası başlayıncaya kadar, Türkiye’de ticari finansman genel olarak mümkün değildir.

RPM, başarısız kuyularla karşılaşılması durumunda arama kuyularının sondaj maliyetlerini kısmi bir teminat karşılığı; özel sektörün Türkiye’deki jeotermal arama sondajlarına yatırımını artırmayı amaçlamaktadır. RPM’nin finansmanı, Temiz Teknoloji Fonu’ndan (TTF) Türkiye Hükümeti’ne koşullu bir hibe ile sağlanacaktır. RPM tarafından arama sondaj projeleri için toplam 38 milyon ABD Doları’nın hazır bulundurulacağı beklenmektedir. Uygulayıcı, Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) bünyesindeki özel bir birim (RPM Birimi) olacaktır.

Balıkesir ve Çanakkale illeri maksimum desteği alacak iller arasında bulunmaktadır.

RPM kapsamında, Yatırımcı programa başarılı bir şekilde kaydedildiğinde;

  • Başarısız kuyuların %40 ila %60 oranındaki masrafı, zamanlı bir program dahilinde 4 milyon Amerikan Doları’na kadar RPM tarafından Yatırımcıya ödenecektir.
  • Üç kuyulu programdan ilk ikisinin başarısız olması hâlinde, RPM ile Yatırımcı arasında yer alan sözleşme otomatik olarak sona erecektir.
  • Jeotermal araştırmanın daha az ilerlemiş olduğu Aydın, Denizli ve Manisa dışındaki kuyular için daha yüksek bir kapsam verilecektir.
  • Tahmini kuyu masrafının %10’una tekâbul eden başarı ücreti Yatırımcı tarafından RPM’ye ön ödemeli olarak ödenir veya bir teminat mektubu verilir.
  • Tamamlanan bir kuyu, sondaj programı için özel olarak belirlenen başarı kriterlerini karşıladığında veya aştığında, başarı ücreti RSM tarafından tutulur, ancak aksi takdirde Yatırımcıya geri ödenir.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..