GMKA’dan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi İmkanı

08 Temmuz 2024

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın Sözleşme Otoritesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın faydalanıcısı olduğu Yenilenebilir Gençlik Enerjisi (RE-You) Projesi kapsamında, çalışanların mevcut yeterlikleri belgelendirilecektir.  Kişilerin önceki öğrenmelerinin belgelendirilmesine imkân vermek amacıyla yapılacak sınavlarda başarılı olan işletme çalışanlarına aşağıdaki alanlarda MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecektir:

  • Rüzgâr Güç Sistemi Personeli (Seviye 5)
  • Fotovoltaik Güç Sistemleri Personeli (Seviye 5)
  • Biyogaz Sistemleri Personeli (Seviye 5)

RE-YOU Projesi kapsamında verilen bu hizmette,  Balıkesir ve Çanakkale illerinde enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışanlarına öncelik tanınacaktır. Belgelendirme sınavları, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Yetkilendirilmiş Belgelendirme Birimi (YB-0385)  ve Balıkesir Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (YB-0380) tarafından gerçekleştirilecektir.

Herhangi bir ön eğitim şartı aranmayan bu sınav ve belgelendirme hizmeti, önceki öğrenmelerin tanınmasına dayalı olup, meslek alanında sahip olduğu bilgi ve beceri düzeyini belgelemek isteyen herkese açıktır. Sınav ve belgelendirme ücretleri proje bütçesinden karşılanacak olup, başvurular proje süresi ve proje bütçesi ile sınırlıdır.  Proje kapsamında belirlenen sayıda kişinin başvurusu alındıktan sonra hizmet sonlandırılacaktır.  

Çalışanlarını belgelendirmek üzere başvuruda bulunmak isteyen işletmelerin, en geç 31 Temmuz 2024 tarihine kadar ekteki “İşletme Ön Talep Formu”nu her personel için ayrı ayrı doldurarak sinav.reyou@gmail.com adresine göndermeleri gerekmektedir. Bu hizmetten yararlanacak işletmelerin, teorik ve pratik sınav günlerinde çalışanlarını izinli saymaları gerekmektedir.

İşletme Ön Talep Formu

 

Gelişmelerden Haberdar Olun!

Bölgeye dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..