Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9

Balıkesir ve Çanakkale Stantlarımız ile YÖREX-Yöresel Ürünler Fuarı’ndayız

Antalya Ticaret Borsası tarafından Yöresel ürünlerin ticarete kazandırılması, tüketimlerinin yaygınlaştırılması, katma değerlerinin artırılması ve coğrafi işaret ile tescil ettirilerek standartlarının oluşturulması gibi amaçlarla bu yıl on birincisini düzenlenecek “YÖREX-Yöresel Ürünler Fuarı20-24 Ekim 2021 tarihleri arasında ANFAŞ-Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen bir organizasyondur. YÖREX'in temel amaçları yöresel ürünlerin ticarileşme süreçlerini desteklemek, yöresel ürünlerde markalaşmayı sağlamak, yöresel ürünlerin katma değerini artırmak, yöresel ürünleri üreten işletmelerin ekonomik kapasitelerini geliştirmek ve kamuoyuna mal etmektir.

Balıkesir 13, Çanakkale 8 coğrafi işaret tescilli ve tescil sürecindeki yöresel ürünleri ile bu alanda potansiyelini ortaya koymaktadır.  Diğer yandan illerimizde kadın kooperatiflerimizin hem sayısı hem de kapasiteleri artış göstermektedir. Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından Balıkesir ve Çanakkale'nin yöresel ürünlerinin tanıtımı için kiralanan stant alanında fuara katılım teması coğrafi işaret tescilli ürünlerin yanı sıra ve kadın kooperatifleri olarak belirlenmiştir.

20-24 Ekim 2021 tarihleri arasında ANFAŞ-Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde Balıkesir ve Çanakkale tanıtımı için kurulacak olan Güney Marmara stant alanını ziyaret edebilirsiniz.

Balıkesir ve Çanakkale’nin Coğrafi İşaretli Ürünleri

Balıkesir’in Ayvalık Zeytinyağı, Balıkesir Höşmerim Tatlısı, Balıkesir Kuzu Eti, Burhaniye Zeytinyağı, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Edremit Zeytinyağı, Gönen İğne Oyası, Kapıdağ Mor Soğanı, Manyas Kelle Peyniri, Marmara Adası Mermeri, Susurluk Ayranı, Susurluk Tostu, Yağcıbedir El Halısı olmak üzere 13 adet; Çanakkale’nin Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması, Bayramiç Tahin Helvası, Bozcaada Çavuş Üzümü, Ezine Peyniri, Geyikli Zeytinyağı, Yenice Kırmızı Biberi, Çanakkale El Halısı olmak üzere 8 adet coğrafi işaret tescilli ürünü bulunmaktadır.