Dünya Helal Zirvesi İstanbul 2017

T.C Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen Dünya Helal Zirvesi İstanbul & 5. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Helal Expo bu yıl 23-25 Kasım 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

WHS İstanbul 2017 içerisinde, 5. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Halal Expo Fuarı ile birlikte, "İslami Finans", "Helal Gıda Endüstrisi", "İslami Turizm", "Hac ve Umre", "Helal Tıp, Ecza ve Kimya", "İslami Yaşam ve Helal Tekstil" başlıklı konferanslar ve çalıştaylar eş zamanlı gerçekleştirilecek.

Sn.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşecek Dünya Helal Zirvesi İstanbul, Ticaret Geliştirme İslam Merkezi (ICDT), İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ve 'Discover Events' işbirliği helal sektörünü ağırlamaya hazırlanıyor.

Helal konusunda önemli bir misyon üstlenen WHSI, tüm dünyadan sektör liderlerini ve uzmanları buluşturarak, ülkemizi bir merkez haline getirmeyi hedefliyor.

Vizyon

İslami Finans'ın 1,5 trilyon ABD Doları, Helal Gıdanın 800 milyar ABD Doları, geri kalan İslami Turizm, Helal Tekstil, Helal Sağlık alanları da dahil toplamda 3 trilyon ABD Dolarlık payının olduğu helal piyasası adına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam İşbirliği Teşkilatı ilgili kuruluşlarının işbirliğinde WHS İstanbul Konseyi olarak amacımız;

  • Küresel Helal Pazarını aydınlatan, hem ülkemizden hem de diğer dünya devletlerinden girişimcilere çeşitli alanlarda sınırsız fırsatlar sunan bir organizasyon olmak,
  • Sektörlerin güncel sorunlarının tartışılabildiği ve aynı zamanda bu sorunlara yeni çözüm önerilerinin sunulabileceği bir ortam oluşturmak,
  • Tüm paydaşlarla ortak standartların oluşumuna katkıda bulunmak,
  • Helal sektörüne yeni bir vizyon katarak paydaşların birbirinden faydalanabileceği ortak bir platform sunabilmek,
  • Helal'in herhangi bir amaç için kötüye kullanılma girişimlerine mani olmak,
  • Bulunduğu coğrafya gereği Avrupa ve Asya'yı birleştiren sihirli bir mühür, bir kültür ve ticaret merkezi İstanbul'da düzenlenen bu organizasyon ile helal ekosistemindeki tüm paydaşları/tarafları bir araya getirmektir.

Misyon

Dünyadaki tüm Müslümanların, İslami Turizm, Helal Gıda, İslami Finans, Helal Sağlık ve İslami Tekstil alanlarındaki faaliyetlerini birleştirici bir rol üstlenerek, ekosistemde var olan Helal Pazarını daha da yükseltmek.

Helal ekosistemi içerisinde bulunan tüm alanlarda, Müslümanların en temel hakkı ve ihtiyacı olan ortak helal standardının oluşturulabilmesi için değerlendirmelerin ve önerilerin yapılacağı en üst düzey ve yüksek katılımlı platformu oluşturmak. Ayrıca helal konusunda kötü ve art niyetli çalışmaların önünü kesmek.

İslam ekonomisinde mevcut girişimleri ve stratejileri desteklemek.

Finans kuruluşlarını, İslami bankacılık ve finans modellerini belirli bir sektöre yeni sermaye ve yatırım sağlayabilecek dünyadaki olumlu örneklere yönlendirmek için ortam oluşturmak.

Dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir sektöre yönelik oluşabilecek yatırımlara teşvik verebilecek kurumları ilgili kişilerle bu platformda bir araya getirerek İslami yatırım kanalına destek vermek.

Helal Pazarın olasılıklarını ve geleceğin gelişimini daha iyi anlamak için destekleyici eğitimler düzenlemek.

Din adamları, üreticiler, hizmet sağlayıcıları, bilimsel ve akademik topluluklar, helal belgelendirme kuruluşları, standardizasyon ve akreditasyon kuruluşları, finansal kurumları, ticaret ve turizm odaları ile işbirliği içinde olunacak bir ortam oluşturmak.

Helal Expo 2017 Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi 2017 organizasyonu hakkında detaylı bilgilere http://www.helalexpo.com.tr , http://worldhalalsummit.com.tr linklerinden ulaşabilirsiniz.